Pogledaj jedan post
Old 21.05.2012., 11:25   #83
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Šuvarice su u teoriji i praksi idiotizam koji je, uime nasilnog ubijanja razlika između elitnih gimnazija i radničkih strukovnih škola, uništio dvije godine života tadašnjim srednjoškolcima, koji su u takozvanom "općem srednjem obrazovanju" (prva dva razreda) manje-više ponavljali tek ponešto proširenu materiju osnovne škole.

Taj je sustav sjebao opću kulturu generacija koje su ga prošle.
Ovo uopće nije istina.
Kao prvo, vidim da su ti strukovne škole uglavnom radničke, a gimnazije elitne. Istina je daleko od toga.
Naravno kad uzmeš u obzir sve gimnazije i sve strukovne, a ne lošu strukovnu i najbolju gimnaziju.
Što se tiče Šuvara mislim da nije bilo ništa lošeg u tome da gimnazijalci imaju pokoji strukovni predmet a strukovnjaci pročitaju koju knjigu više.
Dapače to i te kako olakšava odluku za zanimanje i daje veće šanse ljudima koji se sa 14 zeznu u odabiru ili su neodlučni.

A što se tiče hrandibenog lanca i zanimanja koje si spominjao par stranica prije...hm...
Nesnalažljivi i loši gimnazijalci nisu ništa bolji od nesnalažljivih i loših strukovnjaka. Dapače možda su i u lošijoj poziciji jer ovi ipak imaju neku struku na papiru i barem malo u glavi.
No nebitno ne navijam ni za jedne. Mojoj djeci je odluka o upisu srednje škole bila prva skroz samostalna odluka u životu i nisam se petljala. Mislim da su dobro odabrali. Mislim s obzirom na njihove sposobnosti.

Činjenica je da strukovne škole ne pokrivaju cijeli dijapazon predmeta kao opća gimnazija, no ne može se reći da ne priprema za maturu. Ne priprema za bilo koji predmet koji bi učeniku pao na pamet, to je istina.
No ionako taj način smatram pretjerivanjem, pogodnim samo za najbolje dok ostali ostaju na dnu.
Mislim da gimnazija imamo previše, da smo nepravedno strukovnim školama oduzeli status.

Dok su vani struke cijenjene, ljude se potiče na otvaranje svojih firmi i obrta... dobri majstori su uvijek na cijeni...kod nas su cijenjeni samo oni koji ništa ili jako malo trebaju raditi, a dobijaju novac.
I strukovne škole nisu samo ugostiteljska i trgovačka. Tehničke struke su zanemarene. I nitko toga nije svjestan dok ne treba dobrog stručnjaka. E onda drvlje i kamenje jer nema dobrih majstora. A kad treba u školu onda nitko ne bi pametnijeg i boljeg učenika u strukovnu dao.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom