Pogledaj jedan post
Old 06.05.2013., 13:27   #1552
Nemoj sad ponovo širiti priču: rasprava je bila ograničena na desantiranje otoka.
Za uspjeh iste trebaš marince, koje nemamo, trebaš dobru obuku, kako sam kažeš, koju do sada nismo imali, jer jednostavno nismo imali ni amfibije. Trebaš i zračnu, te kopnenu/morsku potporu.
Amfibije nikada ne jurišaju prve naprijed, ako se ni na koji način ne kontrolira zona izlaska. Njihovo naoružanje jest dostatno za djelovanje Patrie same, u našem najboljem slučaju to je 30mm. Zašto misliš da će ga onaj na otoku čekati samo pješačkim naoružanjem, kad vidi da slijedi desant?

Promatranje britanaca i njihovih igara u Bosni po meni nakako nije realističan scenarij desanta protivnika u ratu: em se radi o međunarodnim snagama koje imaju status božanstva i u koje se nitko ne usudi dirati na ovim prostorima (tko se usudio, uglavnom dobio po repu), em imaju izrazito superiornu zračnu potporu...to je za njih bilo na razini redovnih manevara.
Nadalje, desantiranje otoka i desantiranje omanje rijeke nije usporedivo ni radi konfiguracije, niti mogućnosti maskiranja manevra, ni ostalih manevara duž bojišnice i vezivanja snaga, ni potrebnog vremena, koje daješ protivniku da reagira...jebiga, desant ne možeš promatrati kao partikularni element ratovanja sam za sebe. Pravi pomorski desant, po mom skromnom mišljenju, trenutno su u stanju više-manje uspješno odraditi dvije-tri zemlje u svijetu, i to samo zato jer raspolažu za, u odnosu na nas, neograničenim svim resursima i godinama korištenja i uvježbavanja tehnikom.
U našoj situaciji, kad se gonjamo možemo li skrpiti dežurni par zrakoplova, amfibije u prototipnoj fazi, bez PZO, bez marinaca...kakav crni pomorski desant?
Mi još nemamo ni rutine korištenja Patrie uz pješaštvo ni na kopnu.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom