Pogledaj jedan post
Old 12.05.2011., 21:39   #41
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Da se vratimo na ispovijed... mogli bismo se zapitati kako svećenik može suditi nekome kome čak ni ime ne zna, koga ni ne vidi kako spada, i to na temelju razgovora u trajanju od samo nekoliko minuta?? Kako jedan čovjek može zaviriti u srce drugoga i zaključiti koliko je ozbiljan njegov grijeh, odrediti stupanj njegove krivice, dubinu njegovog pokajanja, a zatim odlučiti što treba pružiti Bogu kao zadovoljštinu za počinjeni grijeh?
" Tko može opraštati grijehe osim jedinog Boga?" (Mk.2,7)
Svećenik ne gleda u tuđe srce, dužnost je onoga koji se ispovjeda da ispita svoju savjest i da se pokaje za ono što je bilo kontra Boga i njegovih zapovjedi. Grijehe oprašta jedino i isključivo Bog. Bog je dao točnu uputu kako to čini:
Quote:
Iv 20,19-23
I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: "Mir vama!" To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: "Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas." To rekavši, dahne u njih i kaže im: "Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im."
1. Treba vidjeti kada ovo Isus (da podsjetim - Bog) govori. Govori to nakon Uskrsnuća. Dakle u ovom trenutku svima je sasvim jasno da je on Bog, trenutak poslije ovoga i najnevjerniji među apostolima Toma stavivši prst u Gospodinov bok potvrđuje on je isti onaj kojeg su ubijenog pokopali.

2. Vidimo da Isus koristi određeni ritual. Dođe do njih dok su još u strahu i u panici od svega što se dogodilo i prvo što im govori je Mir s vama, a onda bez da je išta dodatno objašnjavao dahne u njih i kaže primite Duha Svetoga. To sve radi prije nego im kaže napomenu o tome kako će se riješavati grijesi nastali nakon Otkupljenja, kako će se miriti s njim u sada Novom Zavjetu. Dakle prisutni su napunjeni Duhom Sveti još zvanim i Duhom Istine dobili zadatak: otpuštajete grijehe u skladu s istinom i zadržavajte ih u skladu s istinom. Drugim riječima ne prilagođavajte istinu.

3. Nije dao njima pravo da iz svoje glave određuju što je istina nego im je On dao Istinu. Prvo kroz njegovo vlastito učenje od trenutka kad je prepoznat kao Bog od Ivana Kristitelja pa do tog trenutka kad im daje zadatak a zatim kroz treću božansku osobu dakle zapravo kroz samog sebe.

4. Isus niti u jednom trenutku ne kaže ili naslućuje da si čovjek sam može opraštati grijehe. Uvijek to čini tako da zahtjeva da se posluša Gospodina - Njega, samog Boga. Bio to poreznik, bludnica, ... dakle nema razloga da se u ovom trenutku ne posluša Bog. Porezniku je bilo sasvim nelogično da iako je dobar i vrši sve zapovjedi još uvijek ne može u raj, tako je i nekima nelogično da si sami ne smiju opraštati grijehe ali eto tako je.

Evo i citat iz katekizma Katoličke Crkve
Quote:
1466
Ispovjednik nije gospodar, vec sluzbenik Bozjeg prastanja. Sluzbenik
ovog sakramenta treba se stoga sjediniti s Kristovom nakanom i ljubavlju. On mora imati prokusano znanje o krscanskom vladanju, iskustvo ljudskih
stvarnosti, postovanje i obzirnost prema palima; treba ljubiti istinu, biti vjeran uciteljstvu Crkve te strpljivo voditi pokornika prema izlijecenju i punoj zrelosti. Treba za njega moliti i ciniti pokoru povjeravajuci ga milosrđu Gospodnjem.
Mislim kad bi pročitali katekizam KC da makar 80% "novo rođenih" bi "oživilo".

Biblija i nauk se ne smije nikako parcijalno gledati a pogotovo ne na temelju parcijalnog donositi zaključke kao što je pokušano gornjim citatom.

Istina je da samo Bog oprašta ali je još veća istina da je Isus sam Bog i da je nešto rekao i to na poprilično ritualan način dakle taj dio mu je bio posebno važan. Slično se je ponašao i na posljednjoj večeri kad je isto tako bio posebno ritualan i pažljiv prema onom što će reći.

Zadnje uređivanje OliverZG : 12.05.2011. at 21:44.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom