Pogledaj jedan post
Old 15.05.2011., 16:11   #69
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
To će ti Toza odgovorit ako čita



Ili niječeš da su i apostoli imali učenike?

Poanta nije u tome, poanta je u sljedećem dijelu:

Dakle očito lažno insinuiranje. Čemu laganje o oniksu kao dragom kamenju, čemu laganje o nečemu optočenom zlatom itd. Da istina postoje velike katedrale koje su super lijepe i raskošne ipak one su središta nečega. Velika većina crkve su velika dvorana sa kućom u kojoj živi svećenik i ne predstavljaju nikakvo bogatstvo, pogotovo to nije bogatstvo svećenika nego naroda kojem dotična mjesna crkva služi. Svećenici se mijenjaju.

Svejedno, poanta je u tome da i kod vas krštenje se dobiva po drugoj osobi a ne daješ ga sam sebi. Odnosno sam odlučiš biti kršten a po nekoj osobi budeš kršten

Tako je i s ispovjedi. Sam se pokaješ i pomiriš s Bogom a preko svećenika do dovršiš.

Tako je i sa sakramentom ženidbe. Mladenci sami odlučuju da će se vjenčati i u svojim glavama sami odluče primiti taj sakramet, svećenik ga potvrđuje.

Prilikom svete mise, sam vjernik vidi dali je spreman primiti Tijelo Kristovo a po svećeniku ga dobije.

Ostaje nam čekati Tozu...Ako se javi, dobro, ako ne, mogu ti i ja rasvijetliti neke stvari oko prijevoda. Naravno, na nekoj drugoj temi...

Dobro si napisao: ...i apostoli su imali UČENIKE -ali ne svećenike.

Ne bih ulazio u materijalno bogatstvo RKC- za to će odgovarati nekom drugom a ne meni.

Nije problem oko toga jel' te krsti ili ne neka treća osoba. Poanta je u tome da to ne znači da taj koji krštava mora biti svećenik. (pa ni Ivan Krstitelj nije bio svećenik u smislu kako ti aludiraš). Malo pripazi da te ne ukore sa Kaptola kada pišeš rečenicu poput ove: "Odnosno SAM ODLUČIŠ BITI KRŠTEN... mig.gif

Tako je i s ispovijedi. Sam se pokaješ i pomiriš se s Bogom. TOČKA

( Da je nauk o ispovijedi donio teškoće RKC na ovaj ili onaj način,, daje se naslutiti iz riječi KATOLIČKE ENCIKLOPEDIJE. Nakon što spominje "nebrojene napade" nastavlja. ako je za Reformacije ili kasnije crkva trebala odstupiti od nekog nauka ili se okaniti nekog običaja u korist mira te ublažiti 'teške riječi'- ispovijed bi bila prva osuđena na ukinuće!" (The Catholic Encyclopedia, svez.ll. str.625, čl. "Penance"))
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom