Pogledaj jedan post
Old 17.02.2010., 15:56   #3
Quote:
Jonadab kaže: Pogledaj post
ja sam par puta procitao Kuran, a i vodio razgovore sa razlicitim muslimanima. Onako kako je to meni objasnjeno prenosim dalje, a svakako bi bilo lijepo da se netko od strucnijih nadoveze.
Andjeli se u Kuranu nazivaju "meleki", jednog se spominje po imenu "Dzibrail", a imaju ulogu glasnika.
Demoni se nazivaju "dzinovi", a vise o njima nisam cuo, a doduse u samom Kuranu ni primijetio. Inace, Sejtan je u potpunom skladu sa Allahom, jer, kako sam shvatio, Sejtana je Allah stvorio da bi iskusavao vjernike i kaznjavao nevjernike. Bez Sejtana, ni sama vjera ne bi imala smisla. Mozda nisam najbolje razumio, ali tako mi je to tumacio jedan Turcin. Vrlo skromna referenca, zar ne?
Nije ti sve rečeno.
Meleci-anđeli (duhovna bića) su stvoreni od nura- svijetlosti, i imaju različita zaduženja od Uzvišenog Allaha koja bez pogovora obavljaju.
Džini-demoni su takođe duhovna bića koja su stvorena od vatre. Imaju zadaće kao i čovjek. Ima ih istih vijera kao i kod ljudi. Nevjernici od njih su šejtani i predvodi ih Iblis l.a.
Da si pravilno čitao Kur`an vidio bi da su džini spomenuti u sklopu ajeta o Sulejmanu a.s. i prenosu prijestolja Belkise kraljice od sabe.
A evo ti ih još nekoliko:
"A džine i ljude nisam stvorio osim da mi robuju"
"Zaista ću Džehenem napuniti ljudima i džinima"
Tema o duhovnim bićima je pogolema.
efendija is offline  
Odgovori s citatom