Pogledaj jedan post
Old 27.05.2009., 16:15   #92
Katastar i zemljišne knjige – etažiranje kuće

Katastar i zemljišne knjige – etažiranje kuće
Nakon smrti tate provedena je ostavinska rasprava prema kojoj smo mama, brat i ja svaki dobili 1/3 kuće.
Kuća je nekoliko godina nakon toga rekonstruirana, dograđena i dogovorno podijeljena između brata i mene, svakome po 1 etaža tj. kat. Mama danas živi u nezavisnom dijelu kuće u okviru mog stana i malo je kod mene, malo kod brata.

Međutim papirnato i pravno nismo još ništa rješili, te nas prvo čeka usklađivanje stanja u evidencijama katastra i zemljišne knjige sa stvarnim stanjem budući je došlo do bitnog povećanja ukupne površine kuće. Ovaj posao rade ovlašteni geodeti i cijena tog Elaborata je navodno cca 5.000,00 Kn ? Uz Elaborat oni su dužni provesti „stručnu analizu i procjenu potrebitih radnji“. Rekli su da im je potrebno cca 2 mjeseca za to !?

Nakon toga htijeli bi papiranato i službeno riješiti vlasništvo nad stanovima, tj. provesti etažiranje ?
Da li nam je najpametnije tj. najjeftinije (budući su svi odnosi u kući odlični) tražiti od mame da potpiše neki darovni ugovor prema bratu i meni....tako da i formalno vlasništvo kuće postane pola-pola između brata i mene?
Jer i teško je podijeliti na 3 trećine.
Pri tom mama ostaje defakto bez ičega ali čuo sam da se u takvim slučajevima potpisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju ?
Naravno papirbato ili bez da će mama do kraja života ostati glavna gazdarica kuće, ali kak da riješimo najmudrije te pravne kerefeke?
Ili je to svejedno ? Trebamo li gnjaviti mamu zbog toga ? Jer navodno stvari su komliciranije i skuplje ako to ide naknadno putem ostavinske rasprave jer se navodno plaćaju dosta visoki porezi.
Zahvalan svima koji nešto više znaju. Pozdrav...
Banzy is offline  
Odgovori s citatom