Pogledaj jedan post
Old 21.05.2015., 08:01   #49
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Isti maglajski sidžil, ista godina.

Tužitelj Miko Matić iz Vozuće, optuženi đuvegija Gajo Trpković iz istoga i njegovi drugovi: brat Mirkonja i stric Cvetko, Todor, Veljko Đurđević,
Jovan Savić, Todor Blagojević, Matić i Luka. Rečeni Miko izjavio je: „Moju kćerku je na silu oteo pomenuti Gajo sa drugovima, i odveo je svojoj kući kako bi nasrnuo na njenu čast". Kada je upitana kćerka, ona je rekla: „Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo; šerijatskim putem vratite mi ugled".


Zanima me samo na koju vjero je Gajo Trpković htio silom prevesti kćerku Mike Matića.
A Gajo je inače Turčin? Otmice djevojaka su bile dosta česte, ali "otmice" kad bi se momak i djevojka dogovorili i pobjegli. Dakako, nije se govorilo o bijegu jer bi to uništilo mladenkin ugled. I moj djed je "oteo" babu jer se njen otac protivio ženidbi ali ona nije. U slučaju Gaje i drugova je očito nešto škripalo sa dogovorom. Ovo se ne smije brkati sa tvojim prethodnim upisom gdje je tip oteo ŽENU mužu. Sreća da je muž preživio. E pa baš otmice žena i grupna silovanja su ono o čemu je Mažuranić pisao (21. stranica).

https://books.google.hr/books?id=gKM...page&q&f=false
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom