Pogledaj jedan post
Old 21.05.2015., 22:07   #60
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Škripalo sa dogovorom? Djevojka izjavljuje "Oni su mene stvarno na silu odveli, što nikako nisam željela i što mi se nije dopalo."

Katoličke matične knjige vjenčanih iz Hercegovine su pune primjere otmice djevojaka. Prave otmice, iliti "raptus" kako to svećenici bilježe. Svećenici redovno bilježe dodijeljivanje oprosta od tri navještaja vjenčanja jer postoji opravdanja sumnja da neki drugi mladić planira oteti djevojku, pa je cilj što prije je udati za njenog stvarnog zaručnika. U nekim slučajevima je djevojka čak i bila oteta, pa izbavljena od strane rodbine, pa se onda vjenčanje s pravim mladoženjom opet pravi na brzinu da se izbjegnu dalji problemi.
Kad ja pođoh na Bembašu ona reče da dođem do večer, nju strpaše za demirli pendžer i udaše sutradan. Jebga, propade bijeg koji je trebalo prikazati otmicom. I to se bitno razlikuje od dogovora kabadahija kod kojeg će vlaha poć da ga ubiju i ženu mu siluju. Ono što opisuje Mažuranić danas bi se nazvalo državno potpomognut teror niskog intenziteta. I da si čitao znao bi da autor opisuje muslimane sa dosta simpatije, nipošto zlonamjerno.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom