Pogledaj jedan post
Old 06.04.2011., 11:44   #12
Quote:
Balančana kaže: Pogledaj post
za raznovrsne beštije, pogotovo krpelje s Medvednice - preporuke?
Mažete li samo tijelo ili i odjeću?
I tijelo i odjeću.
Tijelo na kritičnim točkama (noge, ruke, vrat) roll-on repelentom (npr "OFF! scudo"), a odjeću repelentom u spreju (isto npr. "OFF") po nogavicama, cipelama, rukavima, kapi/šeširu). Repelenata ima u svakom DM-u ili sličnom dragstoru.

Pred neki dan sam skinuo 3 krpelja (dva sa noge, jedan sa boka), mislio sam da je još rano da se počnem mazati i sprejati

Lagane gamaše preko sintetičkih (glatkih - da se krpelji ne mogu hvatati) hlača svijetlih boja (lakše ih je vidjeti na svijetlim nego na tamnim bojama) su dobra zaštita protiv krpelja, uz korištenje repelenta.

Osbourne je negdje naveo korištenje pinceta za krpelje. Ima ih za kupiti u apoteci i u DM-u, vidio sam ih na djelu prošle godine, vrlo jednostavno i učinkovito
Kupujem ih prije idućeg odlaska u planinu ili u branje bilja

Također, kad sam išao u Indiju, uzeo sam neke "sudarshan" tablete protiv malarije, koje osim kinina imaju i neku tvar koja krv čini gorkom, (moglo bi biti extrakt drva neem), pa je komarci ne vole Svi su bili ispikani, a ja i supruga niti uboda. Možda se i u HR mogu nabaviti negdje, neznam ili preko neta.

Nakon uboda dobro je ubodeno mjesto premazati extraktom čajevca, djeluje protuupalno i sprečava oticanje. Čajevac je dobar i preventivno jer također odbija beštijice :-)
__________________
Vjetar planine odnosi brige poput jesenjeg lišća.
kailash is offline  
Odgovori s citatom