Pogledaj jedan post
Old 19.03.2017., 19:08   #1406
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ali meni je zanimljiv primjer glazbe. Ako slušam neku pjesmu onda intuitivnu spoznaju ljepote ne mogu izraziti pojmovima. Mogu reći da je lijepa ili nešto slično, ali to nije identično doživljaju. Za mnoge pjesme mogu reći to isto, ali one se ipak razlikuju. Ali ako pretpostavimo da pojmove nije nužno izražavati riječima, onda bismo možda mogli reći da je svaka pjesma izraz nekog pojma.
Ne znam da li bi jedna pjesma bila izraz samo jednog pojma ...

Meni je pjesma = ugođaj .... Ugođaj ili atmosfera, ono nešto što obuhvaća cjelinu u malom ... Tu cjelinu osjećamo ali je ne možemo baš najbolje logički opisati jer je sastavljena od misli, emocija, vremena, prostora, određene dubine i visine i težine i širine, nevidljivih statista i svega što ne stane tako lako u "dvodimenzionalnost" samo jedne riječi tj pojma

A najznačajnija mi je ona muzika koja mi vrati neki davno zaboravljeni trenutak, jer dok sam je slušala bila sam u određenom stanju, zaokupljena određenim mislima, i sve se to utisnulo u melodiju koja je na taj način postala zapis svega onoga što jedan trenutak obuhvaća ...
Zadnjih godina mi se dešavalo da čujem iznova neke pjesme koje bi me vratile u sasvim određene trenutke u prošlosti kojih se inače nikada ne bih sjetila. Slično kao onaj Proustov kolačić. Znači, sjećanja su zapisana zaista u svemu i mogu biti otključana putem bilo kojeg osjetila (sluh, njuh, vid, itd)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom