Pogledaj jedan post
Old 17.12.2011., 17:20   #2865
Quote:
BigJason kaže: Pogledaj post
E sada su mi mnoge stvari jasnije,svakako korisne informacije ste iznijeli na kojim vam zahvaljujem.

To da doktori mogu prestrašiti pacijente je svakako činjenica,evo pogledajte kako je jedan od njih pisao o ovom problemu na slijedećem forumu:

"E ovde ja moram da se umesam!Obzirom da imate petlju da sami pijete jedan od najpotentnijih inhibitora protonske pumpe zbog trivijalne tegobe kakva je hronicni gastritis ja cu da vam predocim nesto zbog cega itekako moze da vas zaboli glava.Obzirom da H2 antagonisti deluju blokiranjem histamina kao stimulansa sekrecije zeludacne kiseline znatno su bezbedniji (ali ne tako efikasni kao IPP) sa vecom terapijskom sirinom,dok IPP(kome pripada i cuveni Controloc) blokiraju samo stvaranje kiseline na protonskoj pumpi parijetalne celije zeludacne sluznice .Obzirom da zbog Controloca parijetalne celije ne vrse svoju funkciju citava populacija propada i lucenje kiseline slabi do te mere da cete iz gastritisa upasti u atroficni gastritis i necete moci ljudski da svarite ni 100 gr mesa (jer je kiseli PH esencijalan za denaturaciju proteina da bi se zapocelo varenje proteina pod uticajem pepsina),a i kisela sredina je vazna za resoprpciju gvozdja pa cete upasti i u sideropenijsku anemiju.A na proteinsku pothranjenost i anemiju ide i opsta imunosuprimiranost i infektivne bolesti razne vrste.I to nije sve.Atroficni gastritis je prekancerozno stanje za rak zeluca koji nema narocito sjajnu prognozu po svetskim statistikama.Tako da mozete da batalite citavu pricu o ironiji i aroganciji jer uzimanjem leka na svoju ruku(zbog obicnog gastritisa koji je eto tek neprijatan a moze se sanirati ishranom i drugim bezbednijim lekovima) cinite sebi nesagledivu stetu,a kad vam "prodje gastritis" zbog atrofirane sluznice zeluca pazite da onda ne bude nesto ozbiljnije u pitanju."


izbrisan link na drugi forum


Ja svakako nisam doktor i prema tome ne mogu da donesem neki konačan stav po ovom pitanju,ali dosta čitam stručna medicinska djela po pitanju gastroenterologije i općenito interne medicine u zadnje vrijeme,pa i meni ovakva vrsta odgovora nekako djeluje pretjerano radikalna i pesimistična.

Interesuje me vaše mišljenje a i mišljenje dr. hrvoja ili drugih stručnjaka o ovakvoj mogučnosti razvoja komplikacija koje je naveo dotični doktor na gore navedenom sajtu.

Hvala u svakom slučaju na vašim odgovorima koji su nama pacijentima od velike važnosti.
U potpunosti s slažem s vašim komentarom na navedeni tekst.
Neznam gdje su onda ti svi silni ljudi s atrofičnom g.,inače i u slobodnoj prodaji imate Controloc control,tako da nezna zašto bi se hrpa ljudi u svijetu liječila IPP ako postoje takve,nemale i kako navodi dr. česte nuspojave.
Eto baš sam išao provjeriti nuspojave Controloca i među svim ti nuspojavama koje se stvarno rijetko dešavaju,nigdje nepiše ništa za atrofični gastritis.
Dakle mislim da nema ili ima vrlo male osnove za takav odgovor. Jedino se slažem da H2 blokatori imaju manje štetnosti/odnosno manje djelovanja od IPP.

Quote:
doll041 kaže: Pogledaj post
1.nikada nisam imala H.P. infekciju
2.radila sam do sada 4 gastroskopije, ali nikada mi nisu uzimali uzorak za PHD analizu, a zadnju gastroskopiju sam radila prije dva tj.
3.NSAR,ah.. dosta liječnika nudi čepiće kao alternativu bez onzira što im spomenem svoj želudac. jedna liječnica mi je prepisala ketonal čepiće 1x1 navečer kroz 3tj!!! nisam uzimala jer sam se bojala da ne dobijem čir i ne prokrvarim, uzmem čepić voltarena baš kada moram. ta ista liječnica kada sam joj rekla za želudac me gledala i rekla neka joj objasnim kako ketonal čepići mogu naštetit želucu kad ne idu u želudac!!?? možda nezna, a vjerojatnije je da zna , ali se neće zamarati, ona je terapiju prepisala,koja je učinkovita, a želudac nije njeno područje pa ne želi ni slušati o tome, po meni jako loš pristup pacijentu.
4.amilaze i lipaze nisu radjene, gastrin jest-vrijednosti su bile oko 100, dan prije nisam popila ipp. uzv abdomena je bio u redu
5.hvala za preporuku, dobila sam uputnicu za B12 iz seruma
1.Kad sam vidio da niste imali H.P. infekciju,još sam više pomislio na gastrinom,no ta je mogućnost isključena

molim vas odgovor za taj de.nol. zasto se smije uzimati samo mj dana ? Protected, zasto ga vi nebi prepisali u mom slucaju?
1.Kad sam vidio da niste imali H.P. infekciju,još sam više pomislio na gastrinom,no ta je mogućnost isključena.
2.Ketonal tj.ketoprofen ima najviši rizik od svih NSAR za nastanak ulkusa,nizak rizik imaju Voltaren tj.diklofenak,ibuprofen tj. Ibuprofen.
3.Uz B12,savjetujem vam da uradite slijedeće: SE,KKS,CRP,AST,ALT,GGT,GUK,amilaza s/u,lipaza,Fe,UIBC,feritin.
A što se tiće De-Nol,De-Noltab-to su inače stariji lijekovi, bizmut,ali sad su nešto ponovno u fokusu,bolje su tablete jer sirup ima jaki miris po amonijaku,dn. doza je 3-4x prije jela,jer s hranom gubi učinak.
Kod dugotrajnijeg uzimanja može doći do toksičnog nakušpljanja bizmuta,ošetećenja bubrega i mozga,pa je stoga liječenje ograničeno na 30 dana,između je potrebno provesti pauzu od 2mj do ponovnog uzimanja bizmuta.

Quote:
FIMISA kaže: Pogledaj post
radili su mi gastroskopiju i dijagnosticiran mi je Barrettov jednjak. Ima li tko iskustva s tim?
Premalo ste podataka napisali,nije dovoljno reći samo imam to i to.
Napišite nalaz EGD,dob,nalaze ako imate,PHD itd. NO ja ću vam napisat općenito o Barretovu jednjaku.
Dakle je predkancerozno stanje jednjaka.
Karakterizira ga promjena višeslojnog epitela pločastog epitela jednjaka s cilindričnim epitelom,rizik od adenokarcinoma je oko 50-110 veći u bolesnika s Barretovim jednjakom.
DIjagnoza,kada se posumlja u Barretov jednjak se postavlja multiplim biopsijama te se prema PHD nalazu razvrstavaju stanice i tipovi.
Liječi se isto kao i GERD tj. IPP-om,prema stupnju ošetećenja rade se kontrolne EGD i biopsije. U slučaju neuspjeha i/ili većeg stupnja ošetećenja postoje druge terapijske mogućnosti a to su ezofagektomija,fundoplikacija jednjaka,endoskopske-ablativna,koja se izvodi s laserom,argon plazmom,fotodinamičkom,multipolarnom elektrokoagulacijom.
Tu u obzir uzima dob,kontraindikacije za pojedini zahvat,stupanj oštećenja itd.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom