Pogledaj jedan post
Old 15.09.2006., 15:35   #1
10 razloga zasto Hrvati ''ne vole'' Srbe!

Drage moje komsije,
Prtijatelj me je uputio na ovaj forum, zacudjen izuzetno velikim brojem tema o Srbiji i Srbima. O raznim sitnicam i nevaznim politicarima, koje Hrvati znaju cak i zivo diskutuju o njima. Kako sam politicki aktivan ovde, dozovolicu sebi da kazem, da sam obavesteniji o prilikama od nekog proseka Srbije i da se u takvom drustvu i krecem, a opet ne mogu da nabrojim vise tamosnjih zvanicnika do Tudjmana, Mesica, Racana i Sanadera. Vi znate i ime direktora Radio televizije Srbije i ko su lideri stranka koje najverovatnije nece uci Parlament (Ceda Jovanovic, Zarko Korac, Nenad Canak), na tamosnjoj televiziji gostuje skeretar opozcione stranke, imate podtake o primanjima gradjana Srbije i, uglavnom, veoma vam je zanimljivo da raspredate o ovdasnjim prilika. Pitao sam se otkud, cemu to? Ovde se, zaista, o Hrvatskoj ne govori nista vise no o Bugarskoj, Rumuniji ili bilo kom drugom susedu.
Razmisljao sta bi moglo da bude po sredi tolikog intersovanja za istocnog komsiju i to uvek u negativnom, ako ne i pakasnom, pa cak i duhu otvorene mrznje. To me je dodatno zacudilo, jer ja o Hrvatim imam isto osecanje kao i Rumunima ili Marokancima. Nisu mu nista posbeno dragi, ali daleko od toga mi vazni i da bi neka tema forumu opsta.
Mislim da je to posledica kompleksa manje vrednosti, zavsiti i frustracije. Vecitog ostajanja u senci veceg komijskog naroda. A kako i ne bi, potpuno vas razumem, pogledajte samo koliko smo vazniji i zapazeniji u samo nekoliko parametara kroz koje sam nas upredio.

1. Hravati su bili pod srpskom krunom Karadjodjevica, dok Srbi nikada nisu bili pod vlascu Hrvata.
2. Dok funkcioneri Komunisticke partije Jugoslavije (Tudjman i Mesic) na neustavan nacin nisu obezbedili nezavisnot nikada nisu imali svoju drzvau, dok srpska datira jos od Stefana Nemanje, dakle X veka. Svi oblici Hrvatske drzave, mada do ovih KPJ-ovaca nikada nije postajala u pravo smislu te reci, bili su tek nus-produkti unutrasnjih trvljenja u Austro-Ugarskoj.
3. Ban Jelacic, covek je koji uspeo da iskoristi previranja u Autro-Ugraskoj i obezdbedi malo siri vid autonimije za Hrvatsku, a njegove istorijske zasluge velike su koliko i pomentuog Nenada Canka u Vojvodini. Dok nas knez Mihailu upravlja drzavaom koja u to vreme vazi uz Franscuku za najdemkraticniju i uzvia ugleda u celoj Evropi. Naravno da i sada skromnoj u odnosu na Srbiju, teritorija Hrvatske, ne moze da se pohvali necim kao sto je veliko Dusanovo carstvo, svojevremno od Dunava do Mediterana, zauzimo vecu povrisnu no danasnjaItalija.
4. U oba svetska rata strana na kojoj je bila Hrvatska porazena je od strane na kojoj je bila Srbija. Smtrate da ste pobedili u tzv. Domovinskom ratu nakon genocida nad Srbima naseljenim vekovima na toj teritoriji, ali ni ona nije bila dugog veka, jer ako zelite u EU moracte nazad da primete svakog Srbina koji to zeli. O pobedi moze da se prica kao o Pirovoj, jer Hrvatska infrastuktura (najsire receno) je u njoj oporilicno nastradala, dok u Srbiji ni grana drvetu nije slomljena.
5. Nauka, na svetskom nivou, ne poznaje nijedno hrvatsko ime, kao sto zna za Srebe Nikolu Teslu i Mihaila Pupina.
6. U pravnoj nauci, mada je o tako necemu za Hrvatsku tesko govoriti jer ona ide naporedo sa drzavom, svetski je vazan Dusanov zakonik i jedana od najbolji kodifikacija Evrope je Opsti imovinski zakonik, a jedan od najboljih pravnih znalaca je Srbin Valtauar Bogisic.
7. Knjizevnost na ovim prostima dobila je samo jednu Nobelovu nagradu i ona je u rukuma Srbina, Iva Andrica.
8. Klasicna muzika u Hrvatskoj nema takvog genija kao sto je nas Stevan Stojanovic Mokranjac.
9. Rokenorol nekadasnje Jugoslavije ne poznaje vazniju grupu od Bijelog dugmeta, a njen glavni covek je Goran Bregovic. I danas Hrvati, u nedostatku valjanih domacih muzicara, zovu tog Srbina da pise muziku za potrebe njihove predstavnice na Evroviziji. Iz tog zlatnog doba rokenrola bivse Jugoslavije, samo jedna velika grupa je prezivela sa mogucnoscu da moze da napravi koncert sa 50.000 posetilaca i ona se zove Riblja Corba, a nijadn pesma ne moze se uprediti sa ‘’Pogledaj dom svoj, Andjele’’ Bore Djordjevica.
10. Ove ili one sezone bice bolji vasi ili nasi klubovi u fudbalu ili kosarci, ali i dalje je jedini klub osvajac Lige sampiona i Internacionalnog kupa, sa ovih prostora Crvena Zvezda i jedini kosakaski klub sa znamenjem sapiona Evrope beogradski Partizan. Nakon raspada SFRJ, nacionalni tim Srbije ima vise medalja u kosarci, odbojci, rukometu, vaterpolu, atletici nego Hrvatski, a svi se secamo razltata jedinog fudbalskog dvomeca nasih reprezentacija.

Kada se tako uporede stvari jasno je iz kojih razloga nas toliko mrze preko zapdane granice. Niste vi krivi, ljudski osecati frustraciju. Zauvek ce ostati kompleks Hrvata od Srba, kao sto ce za Zagreb Beograd uvek biti metropola, a za Beograd Zegreb provincijska varos.

Eto, ja mislim da su to neki razlozi vase mrznje prema nama, ona u spurtnom smeru uglavnom ne postoji. Ukoliko sam pogresio u nekom parametru, rado cu gra prometni na svaku verodstojnu sugesiju.

Pozdrav iz Beograda.