Tema: Sveta voda
Pogledaj jedan post
Old 11.06.2007., 19:11   #4
Smile

Quote:
Gomez kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja o svetoj vodi na koja nigdje nisam uspio dobitii odgovor. Neka od njih će se možda učiniti neobičnima ali se, ako malo razmislite o temi, nameću sama od sebe pa vas molim da ih shvatite ozbiljno. Što sam više razmišljao o toj temi nakupljalo se sve više pitanja pa sam ih podijelio u manje cjeline:

1.Opčenito, koja je povijest i značaj korištenja svete vode u katoličkim obredima npr. što simbolizira umakanje ruke u vodu dok se križamo pri ulasku i izlasku iz crkve?

2.Na koji način se voda posvečuje? Svečenik ju mora blagosloviti, ali me zanima postoji li neki formalni obred ili se, ne znam, jednostavno natoči iz pipe i usput blagoslovi? Radi li se to svaki dan, kad ponestane zalihe ili u nekim posebnim danima?

3.Postoje li neki uvjeti koje voda mora zadovoljiti prije blagoslova npr. u vezi čistoće? Koji je minimum uvjeta? Može li se u nedostatku vode blagosloviti neka druga tekučina ili vodena otopina neke tvari?

4.Postoje li ograničenja s obzirom na količinu vode koja se može blagosloviti u jednom 'pokušaju'? Koja je uobičajena količina? Ako npr. svečenik blagoslovi more, bi li se sva mora svijeta smatrala svetom vodom pošto su povezana?

5.Prestaje li svetost vode s promjenom agregatnog stanja? Ako uzmemo da svakodnevno u milijunima crkava širom svijeta sveta voda isparava u atmosferu i vraća se nazad u obliku kiše onda je ona sastojni dio svake kiše, a preko nje i sve vode na Zemlji, rijeka, mora, ledenjaka...

6.Ima li svetost vode neko vremensko ograničenje? Ako je odgovor na ovo i prethodno pitanje negativan onda bi se dalo zaključiti da će u nekoj budućnosti sva voda na svijetu biti sveta voda pošto se stalno reciklira u atmosferi i ponovo posvečuje?

7.Znam da se u crkvi može dobit sveta voda 'za doma' pa mi nije jasno što ljudi rade s njom? Svečenik ju koristi kad dođe blagosloviti stan, ali ja ne znam šta bih ja s njom doma i jel ju uopće smijem koristiti? Padaju mi na pamet samo rješenja iz horor filmova, al mi se čini da bi te u crkvi čudno pogledali da dođeš tražiti par litara svete vode jer smatraš da ti je kuća ukleta? Ili možda ne bi?

8.Je li grijeh koristiti svetu vodu za svakodnevne potrebe, npr. piće, kuhanje ili pranje?

Zahvaljujem na odgovorima!
Dragi prijatelju prvo od posljednjeg pitanja da grijeh je koristiti svetu vodu za baš sve svakodnevne potrebe. Svaki se sakrament sastoji od materije i forme (voda=materija). Sv voda ne pomaže ukoliko ti ne vjeruješ da ti ona može pomoći ona je po blagoslovu dobila moć da bude na pomoć duši i tjelu.

sv vodu možeš koristiti u situacijama, kao što su: smrtni slućaj (škropljenje pokojnika u situacijama bolesti itd.
odgovor na tvoje 7 pitanje je manje-više isti kao i na 8 dakle kad svetu vodu doneseš iz crkve rabiš je za blagoslov stana (kao što i sam kažeš) i za gore navedene kuće. što se tiće korištenja svete vode u okultne svrhe kao što je ukletost kuće, to je možda malo i pretjerivanje, ali ukoliko i ima takvih situacija dovoljno je pozvati svećenika koji će blagosloviti kuću i poškropiti! a ne zaliti vodom.
6. Svetost vode nema vremensko ograničenje!
5. isparavanje sv vode kao i svih drugih voda je normalna pojava no zato sad nemožemo reći da su sve vode svete, uostalom Bog želi da cijeli svijet bude posvećen, ali znamo da se ljudi nažalost sve više udaljuju od Boga.
4. Blagoslovi nisu pokušaji ili promašaji! ne postoji određena kolićina vode koju svećenik može blagosloviti. Naravno da svećenik neće blagosloviti mora ili pak neku crpnu stanicu. BLAGOSLOVI NISU SPRDNJA ILI KAKAV IGROKAZ!!!

3 ne postje određeni uvijeti koje voda mora zadovoljiti da bi bila posvećena, naravno nitko neće blagosloviti prljavu vodu, što se tiće zamjene za vodu ukoliko je nema na to ti nemogou odgovoriti ne znam.
2 Vodu blagoslivlja svećenik po točno određenom obrascu koji je propisan od crkvenih vlasti, blagoslivlja se na veliku subotu na sveta tri kralja (bogojavljanje 7 sječnja), a može i u drugim prigodama ako je potrebno.


1. voda simbolizira čistoću iz vode se rađa novi čovijek i sam se Krist krstio na rijeci jordanu (vidi evanđelja) u prvim kršćanskim vremenima krstilo se uranjanjem. pravoslavni to rade i danas. kad ulazimo u crkvu i umoćimo ruku to simbolizira naše poštovanje prema Bogu
GABRIJEL_NTS1 is offline  
Odgovori s citatom