Pogledaj jedan post
Old 04.09.2011., 17:55   #2194
Quote:
Reuma kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na brzom javljanju,nisam dosada dobivala niti koristim ikakve preparate kortikosteroida,već samo NSAIR u kombinaciji sa trenutno Resochinom-klorokinom, ne znam na koji način on djeluje,kolika je njegova jačina tj.koja obrana linije (kako to liječnici u svome žargonu medicinskih izraza koriste),s obzirom da nakon Salazophyrina tj.soli zlata,su prešli na ovu drugačiiju modulaciju,a sada izgleda da će mi i to ukinuti i prijeći na Methrotrexat.....?
Denziometriju tj.gustoću kostiju mi nisu radili,mada je rtg pretragom utvrđeno da mi se kosti kalcificiraju i da imam izraženi osteoartritis vratne kralježnice, koljena,kukova,donjih zglobova nogu i manje opsežne osteoatrotske promjene na rukama... a zapravo me najviše muče koljena i ruke tj.prsti ruku,što ipak znatno otežava samo kretanje,te pokretljivost i rad sa rukama.
Molim Vas da mi malo razjasnite o čemu se zapravo radi sa ovom skupinom lijekova koju trenutno primam sa raznim nuspojavama izraženim,a zapravo vrlo malom koristi,čak bih rekla da mi i uznapredovalo na lošije stanje,te o spomenutom lijeku kojeg misle uvesti kao sljedeću opciju,da li pomaže i u kolikoj mjeri?
Veliko vam hvala na javljanju i svakoj pruženoj dragocjenoj informaciji...pozdrav svim članovima!
Vidim da vam je kolega El Gato Felix,dosta toga napisao,slažem se s nijm da trebate napraviti oftalmološku obradu. Salazopyrin(sulfasalazin) se upotrbljava u liječenju RA,Chronove bolesti i UC (kronične upalne bolesti crijeva). Hepatološke nuspopjave na Salazopyrin ,nažalost su vrlo česte(kako se i kod vas dogodilo). Za Resochin vam je odgovorio kolega. Slijedeća opcija je uvođenje Methotrexate-a (metotreksata)on je antimetabolit i imunosupresiv. On(s Salazopyrinom ) pripada u tzv.DMARD skupinu tj.lijekovi koji modificiraju tijek bolesti. Dijele se konvencionalne(nebiološke,tu ulaze Methotrexate,Salazopyrin ) i na biološki DMARD. Methotrexate se relativno dobro podnosi,kao što je već kolega napisao on je zaltni standard u liječenju RA. To pogoršanje koje vi navodite (egzarcebacija),vjerojatno bi možda trebalo malo uvesti i kortikosteroida u malim doza,da se vidi reakcija. A ako bi i uz Methotrexate RA perzistirao,moguće je da se započne liječenje biološkim DMARD-om.Trebali bi učiniti oftalmološku obradu,denzitometriju-svakako je potrebna obrada hiperkalcemije,ionizirani Ca,PTH, osteokalcin. Ako vam još nešto nije jasno ili želite znati,slobodno pitajte.P.S. možete li mi preisati nalaz kalcija? Lijep pozdrav.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom