Pogledaj jedan post
Old 23.09.2008., 00:14   #19
Quote:
Raspberry Swirl kaže: Pogledaj post
@ oblak - sve ok. sam velim, egocentrizam je nesto sto nije u granicama normale i zdravoga i cesto je zasnovan na krivoj percepciji sebe odnosno nesposobnosti poimanja vlastitih mana i precjenjivanja sebe, to baš u neku ruku i nema veze s ljubavi prema sebi, to je druga tema...

@death-of-art - što se to točno ima svaćat s vremenom? činjenica jest da čovjek ne može biti apsolutno objektivan prema sebi a bogme ni prema drugima. al ovisno o sposobnosti racionalizacije pojedinca i razini svijesti koju nosi o svijetu i ljudima, može se dovesti do te razine da postane svjestan svojih mana i nedostataka kolko i dobrih osobina (to jest tesko postići jer zahtjeva imunitet od povrjeđivanja vlastitog ega). a ako je uz to čvrsta osoba i osoba od principa, neće te iste mane tolerirat ni bližnjima. i to je to. a sad, ovo s odgojem i nabijanjem krivice, i kolko to zapravo može iskriviti sliku o sebi i narušit samopouzdanje, jednom rječju utjecat na tebe, mislim da to također ovisi od pojedinca do pojedinca.
1. nisam rekla da je čovjek lišen svake subjektivnosti u vezi drugih... već da je činjenica da je lakše biti objektivan u vezi drugih i njihovih problema nego u vezi sebe i svojih vlastitih problema.

2. nisam niti rekla da nije moguće dovesti sebe do svijesti u kojoj shvaćaš svoje vrijednosti, svoje vrline i svoje mane ... već sam samo... kao što rekoh ... opravdavala svoj stav... zašto mislim da je moguće kod drugih cijeniti neke vrline...a kad sebe ih ne uočavati uopće...

3.. utjecaj okoline na dijete koje se nije u stanju izboriti za sebe i svoje stajalište... trenutno nije tema niti rasprava pa nije niti bitno...
spomenula sam samu usputnu hipotetsku situaciju.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom