Pogledaj jedan post
Old 15.07.2012., 13:07   #91
Drago mi je da još ljudi razmišlja kao ja. Jasno je da zbog toga što nema prerađivača ova industrija više ne postoji. Postojimo samo mi koji se interesiramo i par ljudi za koje znamo da ju uzgajaju ali je nisu u mogućnosti cijelu iskoristiti. Zato sam spominjao da se moramo udružiti i probati zajedno riješiti ove probleme. Da se ne zanosimo previše, nepričam ja ovdje o tvornicama papira i tkanine od hempa i tko zna čemu. Da smo ove sezone počeli nas 10 uzgajati nisam siguran da bi do tvornice došli za 10 godina. Ono što pričam je zadruga uzgajivača, koje će zajedno plasirati proizvode koje možemo i smijemo (ponovit ću što sam napisao u prijašnjem postu:
Prije svega me zanimaju sorte koje se mogu uzgajati i radi sjemena (poglavito mi je zanimljivo ulje koje se može prodavati kao samostalni proizvod ali i dalje prerađivati) i radi vlakana ali i bio mase. Prepoznajem da je možda vlakno trenutno tehnički nazahtjevniji proizvod (s možda najmanjom vjerojatnošću da se neki novac iz njega može izvući) ali znanje se mora skupiti. I na kraju sama bio masa, odnosno ostatak nakon što se odvoji sjeme i vlakno, mi je izuzetno zanimljiva kao gorivo za grijanje kućanstva. Trenutno sam u fazi proučavanja proizvodnje ogrijevnih klada.

Zašto spominjem ove proizvode. Ulje zato što je tehnički najmanje zahtjevno i široko primjenjivo, spomenuo sam da nam je najteže iskoristiti vlakna jer neznamo što ćemo s njima, mada čitajući r1chardovu knjigu poneke stvari postaju jasnije i očito su manje komplicirane nego ih ja zamišljam. I na kraju pozder, znam da bi bio dobar za papir, znam da bi bio dobar u građevinarstvu ali realno najjednostavniji bi bio za energiju, tj ogrijev. Makar ja sam svoje kućanstvo grijao na pozder, čistu protuvrijednost ću izvući u tome što neću kupiti drva ili plin ili struju.

I prije svega, ukoliko se okupimo, jasno je da će se neki od nas morati posvetiti uzgoju, neki preradi a neki prodaji. Danas drukčije neide.
Tek ukoliko se organiziramo, izbacimo proizvod, po mogućnošću eko za izvoz, tek onda možemo pristupiti razvojnim fondovima EU i doći do pravog izvora financija koji bi ovu granu (našu granu) proizvodnje oživio i pokrenuo. Tko zna možda bude i tvornica za 10 godina
denis27 is offline  
Odgovori s citatom