Pogledaj jedan post
Old 29.01.2011., 17:37   #26
Quote:
Muflja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam i ja jedno pitanjce na koje sam dobio sto različitih odgovora, radim od 01.05.2010. i poslodavac mi kaže da imam 14 dana starog godišnjeg, dok me neki uvjeravaju da imam pravo na cijeli godišnji (24 dana) od prošle godine. Također me zanima koliko novog godšnjeg mogu iskoristiti s obzirom da mi ugovor ističe 01. 05. i mislim da mi neće biti produžen. Hvala na odgovoru.
Quote:
Diagon Alley kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Imam i ja slicno pitanje kao Muflja. Naime:

Kod sadasnjeg poslodavca sam zaposlena od 13.05.2010. U 2010. godini nisam koristila ni jedan dan godisnjeg, ali sam pocetkom sijecna 2011. uzela 5 dana.

Pitanje je: da li ja imam pravo na puni godisnji odmor od 2010. godine? Plus godisnji u 2011? Ugovor mi je na neodredjeno. Kad sam uzela ovih pet dana mislila sam da je to od ona 24 dana koja imam ukupno u godinu dana (ostavila si ostale dane za ljeto). Da li imam pravo koristiti cijeli godisnji za jednu godinu, nakon samo 7 mjeseci rada?
Zakon o radu

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 63.

(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

(2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.


Kao što vidite, dva tjedna godišnjeg odmora bi se trebalo iskoristiti u onoj godini u kojoj ste ga ostvarili i tih dva tjedna se ne prenosi u sljedeću godinu, ali postoji iznimka i ipak možete cijeli godišnji prenijeti u drugu godinu u slučaju ako vam nije bilo omogučeno korištenje tog godišnjeg u godini za koju ste ga stekli odnosno ako ga niste iskoristili zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust.

@ Muflja

Jako je bitno da li vam ugovor istječe baš 01.05. ili 30.04.
Pretpostavit ću da je ipak ovaj prvi slučaj, a to bi onda značilo da ste u toj godini radili punih 4 mjeseci, a ako imate 24 dana punog godišnjeg odmora, onda bi u slučaju prestanka zaposlenja imali pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora od 8 dana (za kojeg bi dobili naknadu umjesto njegovog korištenja).

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 59.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona, za svakih navršenih mjesec dana rada, u slučaju:

1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

2) ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,

3) ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora.

@ Diagon Alley

Dio odgovora oko prenošenja godišnjeg u drugu godinu imate gore. Nakon punih šest mjeseci rada stječete godišnji za tu godinu u kojoj ste toliko radili.

Bitno je napomenuti da prenešeni dio godišnjeg domora od prošle godine, imate pravo iskoristiti samo do 30. lipnja tekuće godine. Od 01. srpnja stječete opet novi godišnji odmor za tekuću godinu.
goliath is offline  
Odgovori s citatom