Tema: Avari
Pogledaj jedan post
Old 27.07.2005., 19:01   #9
Quote:
go2slip kaže:
off topic
baš sam naišao da je riječ ezer kod nas došla iz mađarskog, a Mađari da su je posudili iz perzijskog
Da. Riječ „ezer" (tisuća) dolazi iz perzijskog.
A još: vám (carina), arany (zlato), vásár (sajam, vašar), korona (kruna), vár, város (grad, tvrđava), húsz (dvadeset), száz (sto), név (ime), vas (željezo), réz (bakar), tej (mlijeko), tehén (krava), verem (jama), mente (dolama), ármány (spletka, intriga).

Quote:
zale kaže:
Magore, da li znas da li postoje ili se planira DNA analiza od kostura u Avarskim grobovima? To bi puno pojasnilo njihovo porijeklo.
Ne znam. Iako sumnjam da će analiza riješiti problem. Zavelim je stručnjak za genetiku.

Quote:
zale kaže:
Takodjer, jesi li siguran da „győr" nema veze
sa gorom (malon planinom)
Nisam siguran. Postoje dvije teorije. Győr znači prsten, krug (gyűrű na mađarskom) ili Győr znači brežuljak (gyűr na mađarskom).

Quote:
houar kaže:
eto zavelima sve mu ide oko povijesti, a ja magora molim par puta da napiše nešto o turanskim narodima i ništa, a žudim za podacima.

tužan sam
Ne ljutiš se.

Quote:
go2slip kaže:
ne znam koliko sam u pravu, ali ovi zihernadli isti onakvi kakve sam vidio u muzeju u Kninu, prije rata, i rekli da su starohrvatski

tko bi znao reći koja je razlika između avarskih i starohrvatskih predmeta iz grobova
Ovi nalazi dolaze iz Budakalásza (5 km od Budimpešte). Avarsko groblje sa 1600 grobova. Na prvoj slici su dragulji slavenske žene koja je bila supruga jednog avarskog čovjeka. Dakle, bravo go2slip!
Magor is offline  
Odgovori s citatom