Tema: Papa test
Pogledaj jedan post
Old 14.05.2008., 20:17   #11
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Evo draga ipak nisi u pravu. Postoje brojevi:
Klasifikacija nalaza
Promjene epitelnih (površinskih) stanica oduvijek su se pokušavale klasificirati u stupnjeve. Papanicolau klasifikacija iz 1954. je numerička, bez predviđanja histološke dijagnoze:
Papa I - uredan nalaz
Papa II - netipične upalne promjene
Papa III - displazija: blaga, srednje teška ili teška
Papa IV - carcinoma in situ
Papa V - sumnja na invazivni karcinom
to je zastarjela podjela koju rijetko tko od dr. tumači pacijentima nego se po novom govori dali je papa uredan,dali postoji upala,dali postoje displazije koje se danas dijele na CIN I,II,III i nakon toga slijedi karcinom in situ,te dali postoji adenokarcinom ili nekakve atipične stanice,bilo mi je čudno kad si ti spomenula te brojeve jer ja tako u med. školi nisam učila niti je tko od ginekologa s kojima sam radila tako tumačio papa nalaz,tumači se danas po ovome šta sam napisala,može se desiti ako su sestre ili dr. stariji da su jednostavno zadržali taj izraz i da ga koriste ali kažem danas se drukčije tumači, prema ovome šta si napisala te displazije spadaju u papa III ALI DANAS kad dobivaš nalaz ako imaš displaziju onda ti označe stupanj te displazije ,znači dali je to CIN I,II,ILI III,TE karcinom,jer prema ovome tvome se nezna dali je blaga srednja ili teška displazija jer sve spada po papaIII A ta podjela na CIN I,II,III je danas jako bitna da se zna kako dalje postupati jer svaki cin nema jednaku proceduru šta se tiče terapije i dijagnostike.
valneahana is offline