Pogledaj jedan post
Old 13.06.2011., 11:19   #6
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Čovjeku fali malo samokritičnosti, no dobro da je počeo sa diskusijom. Diskusija je uvijek korisna.
Postavlja tezu "Sve što postoji ima svoju svrhu." Teza koja se nemože dokazati, no uzmimo da je točna. On predpostavlja da u tom slučaju zaista postoji bog, koji sam po sebi nema svrhe, i koji je sa nekom nama nepoznatom svrhom stvorio ljude.
Mislim da ta teza propada.
To je u redu. No kada govorimo o dokazima, dokaz ne može biti da se nešto ne može pojmiti ili objasniti. Ja recimo nikako ne mogu pojmiti što je struja i kako funkcionira, a ipak evo lupam po tastaturi i bez nje nitko ovo ne bi čitao.

Što se same teze tiče, radi se o koliko mi se čini najšire proširenoj tezi koja vlada među vjernicima. No ona je malo problematična, jer bi to vodi onda prema situaciji da bi mogao postojati Netko (kojega vjernici nazivaju Bogom) ko je pokrenuo proces stvaranja svemira (nakon toga su prirodni zakoni i zakoni fizika učinili svoje - znači Bog je postavio parametre), ali taj Netko je potpuno indiferentan ne samo prema nama nego i prema Svemiru kao takvome. Nije Bog u kakvoga bi vjernici htjeli vjerovati (mislim tu naravno na "našeg" Boga, Isusa Krista, koncepta raja i pakla i ostališ mitoloških stvari).
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom