Tema: E brojevi
Pogledaj jedan post
Old 12.08.2003., 20:06   #11
Quote:
lahor kaže:
Medline je jedan jedini i nema ih vise. Upisi u google medline search i lako ces doci na te stranice. Kako sad kazes da si nalazio na istrazivanja koja potvrdjuju pozitivno djelovanje c vitamina, a malo prije si pisao kako se to zataskava. Ja sam ti upravo i napisala da sam i ja nasla istrazivanja koja podupiru korisno djelovanje c vitamina i da nitko ne zataskava i skriva istinu o c vitaminu. Sto tebi nije jasno?
Stvarno ne znam! Sorry! Jos uvijek sam malo... Khm... "Zmesan"... Mislio sam da mi hoces dokazati da ima jos istrazivanja o 'negativnom' ucinku vitamina C... Moja greska.

Pitam se koliko se doktora sluzi Internetom pa da citaju studije o tome... U SAD-u ih valjda ima dobar postotak, kod nas sigurno ne. A u staroj medicinskoj literaturi naglasak na korisnost vitamina C sigurno nije snazan (ako su to uopce spominjali jer valjda u to vrijeme jos nisu ni znali)... Hm... Trebalo bi pitati sadasnje studente medicine da li uce o C vitaminu... I da li spominju njegov pozivitan utjecaj na lijecenje raka...

Quote:
Laktaza je enzim u nasem tijelu. Laktoza je mlijecni secer i nisam bas sigurna da se unistava pasterizacijom.
Nisam odmah skuzio da si napisala laktoza, a ne laktaza - laktoza se ne unistava pasterijzacijom - bas je to problem. Da se unistava, prakticki svi ljudi bi mogli jesti/piti pasterizirano mlijeko.

S ovog (http://digestive.niddk.nih.gov/ddise...ance/index.htm) sitea: In rare cases, children are born without the ability to produce lactase. For most people, though, lactase deficiency is a condition that develops naturally over time. After about the age of 2 years, the body begins to produce less lactase. However, many people may not experience symptoms until they are much older.

Sad ne znam, vezano uz tvrdnju da se pasterizacijom unistava i laktaza - mozda se prenaglil, a mozda zna nesto sto drugi ne znaju... Mercola kaze: Their milk is then pasteurized so that all valuable enzymes are destroyed (lactase for the assimilation of lactose; galactase for the assimilation of galactose; phosphatase for the assimilation of calcium). Na drugim mjestima nisam nasao tu informaciju - laktazu jedva da i spominju, a ako ju spominju, onda je to samo nesto tipa "laktaza je enzim potreban za probavljanje laktoze". Laktaze ima u mlijeku - ili ne? Bilo bi cudno da pasterizacija unisti sve ostale enzime, a laktazu, onak, jednostavno zaobidje...
No, cinjenica je da je pasterizirano mlijeko jako losa prehrambena namirnica (osim, mozda, u /ranom/ djetinstvu kad je nase tijelo sposobno proizvesti dovoljno laktaze). Vidio sam na Netu cak i laktoze-free mlijeko koje je "obradjeno laktazom koja je unistila laktozu". E, da - za one koji vole panicariti - pogledajte stranicu http://www.supernatural.com/Wavelengths/Alerts/Milk.asp - o mlijeku su digli puuuuno vecu galamu nego drugi. A sve napisano izgleda vrlo uvjerljivo (jedino sto je tekst napisan tako da cete poslije citanja misliti da je mlijeko 10x opasnije nego stvarno jest - a tko zna, mozda i jest...).

Quote:
Znaci sad je formaldehid na recu? Uskoro ces zivjeti pod staklenim zvonom....Pa ti sve zivo izbjegavas, a jos uvijek imas simptome. Nije li to malo cudno?
A ti opet pretjerujes i moje izjave guras u ekstreme. Formaldehid jos nije na redu - jos cekam rezultate za zivu. No, kaj je lose da pazim na sebe koliko je to moguce? Pa i dalje znam pojesti nesto slatko (ali ne cesto), povremeno pojedem sladoled (znam da u njemu ima mlijeka, ali eto... - inace sam alergican na mlijeko), i dalje svaki dan jedem kruh, povremeno kakve kekse, i dalje zivim kuci u kojoj je koncentracija formaldehida >0, i dalje si perem zube pastom s fluoridom, i dalje se tusiram u kloriranoj vodi (dobro, bar ju ne pijem) itd.

Dobro se zna sto je formaldehid i koje pribleme moze uzrokovati. Kod mene je mali problem i to sto imam alergijski rinitis pa mi je tesko razluciti da li mi probleme u odredjenom trenutku radi formaldehid ili pelud. Prije nesto vise od godinu i pol dana kupio sam novi monitor - 17" LCD u crnom plasticnom kucistu. Od kad sam ga kupio, dva-tri mjeseca (a mozda i duze) sam imao natecene, crvene oci, a u njegovoj blizini gotovo da nisam mogao gledati (u to vrijeme sam trebao duze vrijeme nesto raditi na racunalu pa sam taj LCD stavio u hodnik i radio na 'dobrom' starom CRT monitoru). Jednom mom frendu, koji isto muku muci s alergijama, kad je dosao k meni skoro su potekle suze i dulje vrijeme nakon sto sam kupio monitor uvijek kad je dosao zalio se da tu 'nesto nije u redu sa zrakom' jer mu je odmah poceo curiti nos. Sad jel mi (nam) je bio kriv formaldehid ili procvala marelica pred mojom sobom - nisam 100% siguran - vjerojatno obadvoje. S vremenom se monitor 'zluftal', ali jos uvijek mi se dogadja da osjetim stezanje u ocima ili blagu glavobolju kad dulje vrijeme radim za svojim monitorom (kompjuterom - ipak imam otvoreno kuciste, a prosli tjedan sam kupio novu graficku). Trebam napomenuti i to da vecina mojih simptoma nema veze s tim i nije mogla biti uzrokovana formaldehidom (ionako sam sam vecinu simptoma dobio davno prije).

Kao sto sam vec rekao: bitno je da imamo informacije. Sto ce svaki od nas uciniti s njima - njegova stvar. Recimo ja si nikad vise necu prati glavu nekim samponom koji sadrzava formaldehid (Head&Shoulders je jedan od takvih), niti koristiti sprejeve koji sadrzavaju aluminij ili slicna sranja. Da bi stvar bila gora, svinje (ne znam kak ih drugacije nazvati - ovo je zapravo uvreda za svinje) na etikete ne napisu formaldehid, vec Polyquaternium-10 - ako je formaldehid jedna tako bezopasna stvar, pa zasto onda to ne napisu na etiketu nego stavljaju nekakve kripticne nazive?! Pa cak i na picu napisu koji je otrov u njemu (npr. aspartam ili ciklamati) - ne napisu na etiketi "ovo pice sadrzava umjetne zasladjivace". Ako imamo alternative - zbog cega da koristimo otrove? Zato sto je proizvodjacima proizvoda na tome ostvarju veci profit? Za svoje zdravlje u prvom redu odgovorni ste si sami.

Zadnje uređivanje MaxB : 12.08.2003. at 20:51.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom