Pogledaj jedan post
Old 04.05.2005., 09:16   #62
Quote:
Gulpa kaže:
Djeca ne poznaju osjecaj saucesce ni empatije - ne kao sto to mi vidimo... ono sto je nama grozno njima je zabavno jer ne shvacaju kako se osjeca ovo drugo dijete koje oni fizicki ili verbalno maltretiraju...
Upravo tako... neki stari narodi su imali spike da su bogovi djeca pa se zato tako poigravaju ljudskim sudbinama...

Ja imam poprilično iskustva s bullyingom u školi, i isprobao sam na vlastitoj koži više pristupa, od "ignoriraj dok im ne dosadi" do "razbij nekome facu". Pozadina je klasična, nisam se uklapao, zanimale su me drugačije stvari, itd. U osnovnoj sam to morao trpit dok me stari nije naučil par trikova iz karatea, onda su me pustili na miru... a i još se dan-danas sjećam kako sam zloupotrijebio taj svoj talent da "čitam" ljude pa primjenio psihičku torturu na one koji su isto radili meni... znači udario sam nazad njihovim oružjem čime se i ne ponosim baš ali eto. Onda su me pustili na miru jer je istina da ti klinci em djeluju čoporativno em biraju mete za koje su sigurni da im se ne mogu suprotstaviti.

U srednjoj sam pak probao dvije godine ignorirati nadajući da će im dosaditi... mogu reći da ne djeluje. Nakon dvije godine pikanja olovkom u leđa i raznoraznih izrugivanja dođeš do zaključka da ta stvorenja imaju jednotračni um s inercijom planete... jako teško da će skrenut s onog što su počeli. Tako da je stvar, na kraju, opet bila riješena kad su počele letjet šake.

Znači, dal je nasilje jedino rješenje? Volio bi znati da nije, al nisam siguran... bilo to nasilje tipa samoobrane ili nasilje tipa sankcija od sistema, nažalost ne vidim drugog načina da se spriječe takve stvari, jer ih izgleda čine djeca koja ne razumiju blagost i tumače je tek kao slabost.

Problem doduše nije u djeci. Već u društvu. Pa ako ćemo nešto zbilja mijenjati, trebamo mijenjati društvo. Što je daleko teže....
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom