Pogledaj jedan post
Old 20.04.2013., 17:47   #6
Quote:
enigma in red kaže: Pogledaj post
Od poznanice sam cula da je covjeku inspekcija dosla i zatvorila ga na neko vrijeme, zbog 'boravka nezaposlene osobe' ili tako nesto.

Zenska je bila na razgovoru za posao, primljena, al nije potpisala ugovor jer je sef morao hitno otici i ostavio ju je u firmi da ga priceka sat-dva da sve do kraja dogovore. Dosla inspekcija, ona nema sto raditi tu, i eto belaja. Trebalo je covjeku jedno 2 tjedna da sredi papire i otvori sve opet, do tad je na vratima bila traka i sluzbeno zapecaceno...

-- phone --
Apsolutno mi ova priča ne drži vodu, jer i zakon kaže da je rok za prijavu radnika 8 dana. Prema tome, ako je prošlo nekoliko sati, nema šanse da će to inspekcija kazniti.
Nešto je od podataka u toj priči krivo prepričano.

Što se korištenja resursa firme tiče, i to u radnom vremenu firme to je definitivno obilježje nesamostalnog rada i za to se mora sklopiti ugovor o radu, bilo na određeno ili na neodređeno vrijeme.
Za takve poslove ne ide čak niti ugovor o djelu, jer on se sklapa za samostalan rad.
Tu je inspekcija rada jako stroga, i u takvim slučajevima gledaju apsolutno sve jer postoji osnovana sumnja da se radi o radu na crno i kršenju radničkih prava.
Proguglaj si malo sudsku praksu, ima takvih slučajeva puno.

Za volontiranje nisam sigurna, to je tematika koja mi baš nije poznata, al vjerujem da ima netko od forumaša tko će znati više o tome.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom