Tema: E brojevi
Pogledaj jedan post
Old 05.08.2003., 20:06   #6
Re: Re: Re: life is dangeroous

Quote:
lahor kaže:
Ne moze se predozirati s vitaminom C, ali dugotrajno uzimanje velikih kolicina vitamina C povezuje se sa nastajanjem bubreznih kamenaca. Da je toliko dobar u lijecenju raka onda bi ga valjda i koristili u te svrhe (ili mislis da je to zavjera farmaceutskih kompanija koje propagiraju skupe kemoterapeutike?).
Vitamin C je vrlo jeftin - da, mislim upravo to - zbog skrivanja istine o vitaminu C, odnosno o njegovoj korisnosti u lijecenju raka farmaceutske kompanije ostvaruju odlicne profite. Ne samo to da skrivaju istinu, vec plate doktorima da objave istrazivanja koja pokazuju da vitamin C zapravo moze uzrokovati rak. Procitaj si ovaj odlican tekst. Sljedeci put kad se zaputis u apoteku, malo se osvrni oko sebe - sve puno sarenih kutijica za ovo i ono - imas osjecaj kao da si dosao (dosla) u ducan u kojem se prodaju bomboni.

A i zanimljiva je stvar da su preporucene dnevne kolicine vitamina C jednostavno preniske da bi imale znacajniji ucinak na nase
zdravlje.

Quote:
Ovo da ne mozemo dobro probaviti ugljikohidrate (skrob spada u ugljikohidrate) je notorna glupost.
Mislim da sam malo zeznuo tu svoju izjavu - ili bolje reci zakljucak - svi znamo (znamo?) da se ne debljamo zbog masti (naravno, ako se ne prejedamo masti) vec zbog ugljikohidrata. Fora je u tome da su ljudi poceli jesti ugljikohidrate (u zitaricama) tek prije 10.000 godina, a to je prekratko razdoblje da nam se metabolizam prilagodi. Atkinsova dijeta se pokazala dosta ucinkovitom bas zbog izbacivanja ugljikohidrata iz prehrane. Ugljikohidrati povisuju inzulin i "los kolestorol" u krvi i mogu uzrokovati razlicite zdravstvene probleme (naravno, u pitanju su kronicne bolesti koje ne povezujemo odmah s prehranom - a bas je zanimljiv porast dijabetesa u zadnje vrijeme, zar ne? u te kronicne bolesti spadaju i one vezane uz srce i krvozilni sustav). (Evo jedan tekst koji se bavi tom tematikom) I bas sam neki dan citao tekstove vezane uz dijabetes - ljudi koji su ovisili o inzulinu i bili takoreci osudjeni na svoju bolest do smrti znatno su poboljsali svoje zdravstveno stanje, ili je dijabetes cak potpuno nestao, promjenom prehrane (zaboravih detalje - znam samo da je bilo UH van).

Mislim - danas se sve radi radi love. Ljudi su naivni/glupi/neinformirani i puse svakakve gluposti koje vide u reklamama, a tekstovi iz Vecernjeg/Jutarnjeg ili pak Doktora u kuci jos ih vise uvjere u razne gluposti. Mlijeko uopce nije toliko zdravo kako se o njemu prica - ovo mlijeko koje kupis u ducanu je pasterizirano i 'procisceno', a time su iz njega uklonjene mnoge koriste tvari i zbog toga je teze probavljivo. Pa recimo - svi oni kornflejksi - sve je to fino, daje puno energije, ima vitamine - to je jako zdravo, ne? To je obicno smece i vjerojatno jedan od razloga zasto su Ameri debeli i bolesni. Cim su zitarice bolje obradjene, tim je njihova vrijednost manja. Tu sad zapocinjemo temu o opasnim tvarima - sve ovo dosad napisano je OK - ali smo zaboravili spomenuti opasne tvari za koje ljudi misle da nisu (toliko) opasne. Odmah iza izbjegavanja konzervansa, aditiva i slicnih tvari, trebao bi ici secer i, koliko je moguce, zitarice. Mislim, ne znam da li cu ikad moci imati prehranu bez zitarica jer se onda covjek pocne pitati sto ce uopce jesti - no, secer se ipak moze izbjeci.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom