Pogledaj jedan post
Old 07.04.2003., 16:52   #20
Kad ulazimo u crkvu, Boziju kucu, prekrstimo se uz blagi naklon i to jednom pred prvim ulaznim vratima i jos jednom na vratima u glavni prostor crkve i izgovorimo "Ulazim u Dom Tvoj i poklanjam se..." ili nesto veoma slicno.Onda se ide direktno do centralne ikone, naprave se tri poklona krsteci se i kaze se "Gospode pomiluj!".Onda zene stanu sa leve strane a muskarci sa desne. Zene bi trebalo da u crkvu ulaze pokrivene glave i u pristojnoj odeci a muskarci gologlavi. Jedan deo zena to radi, pa cak i mladje ali ne vecina.Vecina se ipak trudi da ulazi u crkvu pristojno obucena..iskreno ne znam ni kome bi bilo prijatno da upadljivo obucen udje, meni ne u svakom slucaju

U crkvi treba mirno stajati sa rukama ispred sebe, "skruseno" sto bi neki rekli.Za vreme sluzbe ne treba zapricavati ljude oko sebe ili setati levo desno, ili se zaliti kako te bole ledja od stajanja ili kako nista jutros nisi pojeo (99% ljudi+ja rade to redovno)

Meni je neko vreme bio problem, jer sam pevala u horu na liturgiji, da skupim snage da pevam a da pre toga nisam nista jela...posle par meseci sam se navikla, nista strasno..

Pravoslavna crkva je utvrdila vise jednodnevnih i visednevnih postova kao sto su pored jos nekih i post sredom i petkom.Velikih postova ima 4 i to su:
(po starom kalendaru tj. dodaj dve nedelje na to)

Uskrsnji ili Casni post i Strasna sedmica (svih 7 nedelja pre Uskrsa)
Petrovski post 17-30. Juni
Gospojinski post 31. juli - 16. avgust
Bozicni post 13.novembra - 25. decembra

Ne posti se uvek isto ali se sto se klope tice sve vrti oko "bez mesa, mleka, jaja i proizvoda".

Post ima tri glavne svrhe i koristi:
1.Ociscenje tela
2.Jacanje volje
3.Uzdizanje duse iznad tela

Od cega je meni iskreno najdraze jacanje volje..nekako mi je uzdizanje duse iznad tela jos uvek apstraktna stvar..ali kao sto bi neki rekli ja sam tek u svom duhovnom detinjstvu...

Svima koji poste neka je na zdravlje i spasenje!
Minam is offline