Tema: Pripyat
Pogledaj jedan post
Old 26.04.2016., 09:23   #465
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
osvrt:

nema potrebe raditi novi sarkofag jer ono što je izašlo iz reaktora je kontaminiralo cijelo područje /stroncij, cezij & co/ na samom početku. Ne zrači "reaktor" nego čestice koje su raspršene tadašnjom eksplozijom u tih par dana.
I to je pravi problem mada je bar 50% slabije. Onako odokativno, ovisno o distribuciji većina je za zanemariti, možda svega par posto od prvotnog stanja. Ovi radikali sa vremenom poluraspada po tridesetak godina još jesu problem.
Reaktorska jezgra i glavni dugoživući radioaktivni materijal je duboko pod zemljom, bar bi trebao biti. Činjenica je kako se baš i ne zna koliko, ali sigurnu jako jako duboko. Bez obzira na injektirani beton i intenzivno hlađenje kriogenim materijalima koji su u biti bili samo brana dok je "jezgra" tonula zbog sopstvene velike mase i enormne temperature.
Nije to točno. Doze zračenja su još uvijek visoke oko samog reaktora. Uostalom, sam sarkofag je skoro gotov.

Najveći problem cijelog tog područja je kontaminacija tla sa radioaktivnim česticama.

I nije svugdje jednako, cijela zona izgleda kao šahovska ploča, negdje postoje područja jačeg zračenja, negdje znatno slabijeg.

Danas 30 godina od nesreće, a iako sam bio dijete kad se to dogodilo, imam osjećaj kao da je jučer bilo, koliko već čitam o tome.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom