Pogledaj jedan post
Old 09.05.2017., 11:58   #79
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Što mislite o ovom stavu Jean-Jacques Rousseaua...

Demokracija je, rekao je, moguća u malim društvima gdje se praktički svi poznaju. Srednje velikim državama, pak, trebaju vladati oligarhije, a jako velikim društvima diktature.
Mala društva lako se pretvore u autoritarna, pa imamo poglavara sela kojeg svi moraju slušati, inače .....

Da li je neko društvo demokratsko ili autoritarno ne ovisi o broju članova, a ako ovisi u pravo veći broj članova dovodi do većih sloboda i veće demokracije. Ipak, mislim da kakvo će neko društvo biti, ovisi o razvoju svijesti.

Hrvatska je vrlo mala država pa ne možemo kazati da je ne znam kako demokratska. Od 91. do danas Hrvati su izgubili moga prava, moguće je da će ih gubiti još i više što znači da Hrvatska postaje autoritarnija od veće Jugoslavije.

Nema velikih država/društava bez malih, odnosno sva velika društva sastavljena su od manjih cjelina.

Nema razvoja izvan velikih društava. Selo od 1000 stanovnika ne može imati znanstveni institut. Ono što Čovječanstvo čini različitim od životinjskih zajednica (znanost, tehnologija ... ) može opstati i razvijati se samo i isključivo ako postoji dovoljan broj ljudi.

Samo sam nabacivala, nemam vremena, moram ići.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom