Pogledaj jedan post
Old 05.02.2007., 13:01   #45
@frane2110
Da to su ti podaci. S tim da su ljudi protjerani sa Udbine 1942. no ustaški režim nije ništa učinio za njih budući da je to bila "četnička" zona u koju oni nisu pačali (kako mi Ličani kažemo), a slično su prošli i Hrvati u Boričevcu kod Lapca i još pokojem selu. Izbjeglice su se sjatile u Gospić (tog se sićaju moji baba i did), muškarce su mobilizirali u ustaše i domobrane, žene i starčad u barake i kuće Srba koji su na vrijeme pobjegli iz Gospića da izbjegnu Jadovno i slična stratišta i tako...
Komunistički režim nije priznao ove izbjeglice i nije im dao pravo da se vrate (za razliku od politike koju su inače vodili kojom se velika većina preživjelih izbjeglica stvarno vratila u svoje postojbine). Sad je li to zato što se ti ljudi nisu priključili partizanima ili zato što su i neki četnici prešli u partizane 44/45 a takvi suncokreti na svim stranama i u svim ratovima najbolje prođu i uvijek kolo vode druga je stvar.
Ono što sam ja gore pisao da ti zločini jednako kao i ustaški u zapdnom dijelu Like nisu toliko utjecali na strukturu stanovništva jer se ipak velika većina ljudi vratila na predratne posjede.

U Kninu i okolini bilo je svakakvih zločina u II. ratu ali porast broja Srba nakon rata bio je najviše zbog razvoja industrije i useljavanja iz okolice u grad.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom