Pogledaj jedan post
Old 09.12.2003., 11:58   #7
Držim ti fige snjeguljice da sve bude u redu.

Ne znam jesi li odlučila ići ili ne, ali evo napisat ću ti svoje iskustvo s tim, imala sam 35 godina u trudnoći. Moja ginekologica koja mi je vodila trudnoću rekla mi je da je ista vjerojatnost rizika od pobačaja od amniocenteze, kao i od Down Syndroma (prema njoj 1:100), te da bi mi preporučila samo krvne pretrage, tzv. "tripple test" ili "double" test, budući da nisam imala neke druge "markere" na temelju kojih se zapravo upućuju pacijentice za tu pretragu, osim godina starosti. Otišla sam na krvne pretrage i ispalo je da mi vjerojatnost za down 1:1101, tj. vrlo mala. Skoro da sam odmah odustala od amniocenteze, ali me je jedna poznanica savjetovala da to uopće nije pouzdana metoda, te da bi ipak trebala ići na amniocentezu ako želim isključiti Down. Otišla sam, kako mi je preporučila kod jednog poznatog "amniocenteziste" na Sveti duh, kako mi je ona preporučila, da bi me ovaj uputio na prethodne briseve cerviksa koji su, navodno, obavezni prije amniocenteze. Rezultati su pokazali klamidiju trahomatis, koju inače nikada prije, a niti nakon poroda nisam imala, a kojaje je btw sama po sebi dovoljan rizik od pobačaja. Osim toga mi je "vidio" navodne "ciste" u djetetovu mozgu na ultrazvuku i rekao da, doduše, to najvjerojatnije nije ništa, nego obična razvojna faza mozga kada se razvija likvor itd, ali da baš zato treba obaviti amniocentezu i to bez obzira na klamidiju. I to je sve trebalo obaviti navrat-nanos sljedeći dan. Ja sam bila šokirana i unezvjerena, ne znajući što da mislim i radim. Slučajno sam u panici došla do imena prof. Podobnika, koji radi u Merkuru, koji mi je na telefon objasnio da nije nužno niti hitno ići na amniocentezu, nego da postoji i metoda biopsije posteljice koja se može raditi i u kasnijoj trudnoći i s kojom je moguće ustanoviti i druge eventualne malformacije. Rekao mi je da dođem kod njega na pregled za par dana. Naravno da sam došla i, zanimljivo, famoznih "cisti" u djetetovu mozgu više nije uopće bilo, tj. to je, kako mi je objasnio doista obična razvojna faza mozga koja se, doduše rijetko ultrazvučno ima prilike uočiti, pa djeluje kao "heureka", a nikakva anomalija, te da mi je plod potpuno zdrav, a da za klamidiju moram uzeti summamed, te da nije dobro raditi amniocentezu dok se klamidija ne izliječi. Tako sam odustala od amniocenteze, a da nisam, pitanje je bi li plod pod utjecajem klamidije i invazivne metode opstao. Ne moram ti napominjati da sam rodila potpuno zdravo dijete i bez amniocenteze.

I još samo nešto, amniocentezom se ne mogu isključiti neke druge genetske greške, a znadem slučajeve pobačaja zbog intervencije.

Sretno!
north wind is offline  
Odgovori s citatom