Pogledaj jedan post
Old 05.02.2009., 13:39   #4
Quote:
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.
Pozdravljam otvaranje ovog podforuma.

Reci, kojov vrstom proizvodnje se baviš ... mislim da si negdje spomenula jabuke ... ili se varam?

Prelažem slijedeće:
- Napraviti analizu tla. Na temelju nje može se izraditi bilanca hranjiva za iduću vegetaciju = moguća ušteda za gnojiva.
- Ako već koristiš NPK u istim količinama svake godine, za pretpostaviti je da su zalihe P i K u tlu dovoljne. Njihova dostupnost se može poboljšati popravljanjem pH vrijednosti i gmojidbom organskim gnojivima.
- Sigurno znaš da je N "najlikvidniji" makroelement u tlu, tako da gnojidbu njime nije uputno izostavljati.

pozdrav
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom