Tema: Multimetar
Pogledaj jedan post
Old 16.12.2009., 13:29   #6
Quote:
Lino88 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Kupio sam multimetar za 450kn, tako da nije bas najgori moguci, al nije ni profesionalni alat.

Posto prije nisam imao multimetar, neke me stvari bune:

-kad ukljucim voltmetar, podesim na AC, on pokazuje neke vrijednosti, u mV koje pomalo padaju. Zar ne bi trebala bit pokazana nula ako ove dvije zice crvena i crna, nisu spojene ni na sta?

-kada ga spojim na uticnicu, pokazuje cca 225V, ali kad spojim crvenu zicu u uticnicu (na fazu) pokazuje napon od cca 25V bez da sam spojio crnu u drugi dio uticnice na nulu.
Ako sad izvadim crvenu iz uticnice, i spojim na fazu, gdje je bila maloprij crvena, pokazuje mi cca 10V. Zasto voltmetar pokazuje neke vrijednosti, i to razlicite, i zasto ih uopce prikazuje ako strujni krug u spomenutom slucaju nije zatvoren?
Kupio sam još 94. godine digitalni instrument Voltkraft (u Njemačkoj kod Konrada) i bio je poprilično skup. Pokazuje mi iste simptome, kao gore navedeni, ali ga koristim godinama bez problema. Digitalni instrumenti imaju vrlo visok unutrašnji otpor, samim tim i vrlo visoku osjetljivost, tako da usljed samoindukcije i statičkog elekriciteta na LCD-u pokazuju ponekad sve i svašta kad nisu priključeni. To treba zanemariti i gledati samo ono što se pokazuje pri priključenom instrumentu.
Unimer ili neki drugi analogni instrument je mnogo bolji za električarske radove i brza mjerenja, dok je digitalni instrument bolji za elektroniku i precizna mjerenja, posebno zbog visokog unutrašnjeg otpora. Najbolje bi bilo imati i jedan i drugi.
Preporučam ti da provjeriš preciznost mjerenja na svakom mjernom području i ukoliko se na nekom području pojavi greška kao kod dexdua, vrati instrument natrag gdje si ga i kupio.
pesek1 is offline  
Odgovori s citatom