Tema: Podjele
Pogledaj jedan post
Old 22.09.2009., 17:21   #13
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Ja volim, i volim da volim. A žao mi što se se družio sa negativcima, egoistima, dok su tako radili. Hvala Allahu, ja imam društvo koje nije takvo, hvala Allahu, koje voli radi Allaha, a i mrzi radi Allaha, koje voli Poslanika, s.a.v.s..

A brate moj, ja sam tu samo u defanzivnom položaju, volim ulemu i umro bih radi jednog alima, jer znam da su oni nasljednici Poslanika, s.a.v.s., a ljubav koji nosim, nosim je prema pravednicima, a moje sažaljenje obuhvata nepravedne. Ne mrzim, i mislim da ne širim mržnju oko sebe, ovi, prema kojima se odnosim otvoreno i grubo, to jako zaslužuju, ništa nije bez razloga.

Allah dao upute i milosti.

Da te podsjetim na zlatno pravilo, islam se ne gleda kroz ljude, to i sam znaš i u tome praviš male greške. Knjige i učenje je bitno, ne manifestacija tog učenja na ljudima koji pogrešno shvataju.

Edit: Griješiš što se bin Baza i Abdulvehaba tiče, nasjeo si na sufijske laži, to odgovorno tvrdim, poznajući (možda malkice više od tebe) situaciju, oni nisu bili takvi i čisti su od toga. Pričaš o mržnji sa prezirom, a rado je nosiš, možda, nenamjerno. Opet kažem, zapreka su grijesi, to muti razum.
Islam je čist od naših ljudskih fitneluka...ali ima sufija koje slijede Allaha i Njegovog poslanika u stopu...zato se u isti koš ne trebaju bacati sve sufije...a što se tiče bin Baza je istina...čovjek još tvrdi da je zemlja ravna...po onom ajetu..."Mi smo zemlju ravnom učinio..." ali je prebukvalno svatio to...samo izdaje fetve...ne želi da sebi da malo prostora za izučavanje nauke ili odmora za samog sebe ta Islam je put sredine a ne pretjerivanja...
ipak ja bin Bazu nisam kompetentan išta prigovoriti...učenjak je...ja nisam ni blizu njegovog stepena imana...a za Abduvehaba stoji sve što sam već napisao...on je pristupio krvnički...ZAKON JE: "ZABRANJENO JE UBITI ONOGA KOJI IZGOVARA LAA-ILAA-HE-ILL-ALLAH MUHAMMED-U-RRESULULLAH a on je ubio...jest da je tada bilo dosta sufija koji su zalutali...ali

Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Buharija prenosi hadis u kojem je Poslanik rekao da se poslije sebe ne boji za svoj ummet sirka vec da ce jedni drugim prolijevati krv. Tako teorija o sirku muslimana pada u vodu. Ti otidji i upitaj sve i jednog za kojeg smtras da se klanja mrtvacu i da trazi pomoc od njega da li mu taj mrtvac moze pomoci, on ce ti reci da ne moze osim ako mu Allah dozvoli. Isto to ti se odnosi na zive a to je da to oni ne mogu nista pomoci osim ako im Allah ne dozvoli. U sufizmu jedini pokretac je Allah a mi smo samo sredstva za ta djela. Sufija prolazi citav put da bi iz srca izbacio svaku ljubav i prema cemu osim prema Allahu a kada zavoli Allaha onda Allahom voli ostalo. Sufija kada klanja tezi da namaz obavi samo u ime Allaha bez i trun mjesanja u nijjet iceg drugog. Sto se tice sejhova, oni sluze samo kao vodici na putu i njihova vizualizacija u rabiti ima karakter jacanja svijesti prema Allahu jer vidjenje jednog evlije povecava svijest prema Allahu kako je Poslanik rekao: Pravi vjernik je onaj kojeg kada vidis potsjeti te na Allaha. Sufije se ne bave idztihadom jer to zahtijeva mjesanje sa vladarima i bogatasima od cega svaki sufija bjezi. Sufija u seriatu slijedi jedan od cetiri mezheba i slijedi jednu od cetiri teoloske skole: hanbelisku, maturidisku, esarisku i tahavisku. 1) Posto je u seriatu sufija na istom ucenju kao i muhaddisi, on licno nema potrebe da izucava tu oblast i time se zaokuplja vec se posvetiti samoodgoju vezanju srca za Allaha. Sto se tice vidjenja Poslanika na javi, to negiraju samo oni koji su zastrti od Allaha i Njegova Poslanika. Poslanik a.s. nije kao ostali ljudi i on nije zarobljen u mezaru poput nevjernika, jer prenosi se da su sehidi u Dzennetu i da se opskrbljuju a Poslanik je na vecem stupnju od njih. Takodje, poslije bitke na Bedru, sehidi su trazili od Allaha da obavjesti one poslije njih kako je njihovo stanje pa je Allah objavio ajet: Ne reci za one poginule na Allahovom putu mrtvi su. Ne oni su zivi kod Gospodara svoga Koji ih opskrbljuje. Takodje, biljezi Ibn Tejmije u Medzmeu-l-fetava sa senedom za koji kaze da je vjerodostojan kako je Abdullah ibn Omer se vracao jedno vece kraj jednog mezara kada izadje neki covjek iz mezara i povika: O Abdullah, daj mi vode. Zatim za njim izadje neki drugi covjek sa lancima kojima uhvati tog prvog covjeka i sveza ga a zatim povika: O Abdallah, ne daj mu vode. Tada se on onesvjestio. Ako je jedan grijesnik uspio pobjeci iz kabura od Munkira i Nekira pred jednim ashabom, pa kako je onda moguce da Poslanik bude zarobljen u svom kaburu? 2) Oni koji kazu kako se to ne prenosi od ashaba zaboravljaju da ashabi nisu bili duzni da o tome ikoga obavjestavaju. Vidjenje se ne desava ovim nasim ocima vec srcem i zato je to moguce samo onome ko ima cisto srce. Moj ucitelj kaze da je pravi djelotvoritelj Allah i niko drugi ali mnoge evlije svojim srcima vide nekog umrlog evliju kako pomaze u necemu kada se spomene njegovo ime ili ne spomene, pa onda pocnu traziti podrsku od tog evlije iako je ispravnije da se podrska trazi od Allaha jer taj umrli to ne bi uradio da mu Allah nije dopustio. Ibn Kajjim u Knjiga o dusi spominje koliko hoces primjera gdje su ljudi dovili Allahu da im posalje umrlog na san kako bi ih obavjestio o lokaciji zakopanog blaga pa bi ih umrli obavjestavao. Cjela stvar se svodi na poznatu kelimu la havle ve la kuvvete illa billah. Razlika izmedju vjernika i musrika u trazenju mrtvaceve potpore ili himmeta ili sefata je u tome sto musrik misli da umrli moze to bez Allahove dozvole tj. neovisno od Allaha dok vjernik to ne misli i zato neka se cuva svaki onaj koji muslimana nazove musrikom zato sto trazi potporu ili himmet ili sefat od umrlog. Poslanik je rekao da ucimo dovu poslije ezana da on dobije vesilet kako bi smo zasluzili njegov sefat ali zna se da se njegov sefat ne moze dobiti bez Allahove dozvole makar mi ucili tu dovu od trenutka kada smo se rodili pa do trenutka smrti. Sve se svodi na Allahovu dozvolu pa cak i namaz koji se ne moze obaviti dok se ne prouci ezan a ezan znaci izun tj. dozvola.
ono što sam podvukao u tvom postu:
1) odgajati se možeš samo onda kada primjenjuješ sunnet Resulullaha s.a.v.s a ne kada se samo okreneš srcu...moraš uvijek sakupljat 'ILm i po tom 'ilmu postupati...a ne da budeš ne zainteresovan za ono što je poslanik u svakom trenu činio....
Drugi dio prvog stavka...nešto krupno izlazi iz tvojih usta...
Poslanik a.s nije zarobljen...ali je završio s ovim svijetom...po hadisu...on ne osjeća ovaj svijet...on je sad u stanju berzaha sa najljepšom nagradom...on je samo poslanik/čovjek nije duhovno biće...tako tvrde o Isau a.s kršćani koji su ga nakon dugog vremena čak proglasili i bogom... nemoj se igrati asade...tvoje riječi su bez osnova...Muhammed a.s je prirodan...nije tvrdio da od njega išta tražimo kad umre nego od Allaha Dž.Š.
Sad tvrdiš da se može vidjeti u java, a onda tvrdiš da ga je vidio srcem...to su 2 totalno razlićita pojma...obrati malo pažnju na ishod svojih riječi...
opet ti kažem...imami Sujuti ga je vidio od prevelike ljubavi prema njemu...slično kao fatamorgana...on je izgarao od želje da ga vidi pa ga je vidi vizualno kad je utonuo u san ili vrsta haluciniranja od ljubavi...

2) ti si brate moj vrlo upitan... ovo što govoriš nije akida pravovjernih i za ovo nemaš apsolutno nikakvog dokaza...ja molim Allaha nam da najispravniji put...ali ovo što ti tvrdiš zaista nema mjesta među pravovjernim...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline