Pogledaj jedan post
Old 04.11.2007., 17:43   #11
Angry

Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Sve vreme mog bivstvovanja na ovom forumu protežu se priče vezane za taj, svima nam vrlo dobro, da ne kažem perfektno poznat, SBH jezik. Naravno, interpretacije su različite, u zavisnosti od nacije. Srpski, Hrvatski, Bošnjački(Bosanski), Crnogorski već postoje, tako se zovu jer nacije koje sada imaju zasebne države tako žele i to im niko ne može osporiti.
Ja lično ne razumem želju da se taj jezik učini različitim, tj. da se od jednog istog jezika napravi 4 ili 5 zasebnih kroz forsiranje različitosti. Zar nije bogatstvo što se razumemo, što se taj jezik može pisati uz korišćenje dva pisma, što se filmovi ne moraju "titlovati"?
Hrvatkska definitivno prednjači kada je proces negiranja sličnosti i slavljenje različitosti SBH jezika u pitanju. Posle Hrvatske su naravno Bošnjaci, koji relativno retrogradnim poimanjem jezika vraćaju stare, turske reči a sve u cilju opravdavanja Bošnjačke nacije a jedan od vrlo bitnih faktora za stvaranje tj. profilisanje nacije jeste jezik. Ne zaboravimo Crnu Goru. Tamo se trenutno piše "novi" "Crnogorski" jezik. Znaci navoda nisu ovde korišćeni zbog nepoštovanja prema Crnogorskom jeziku ili prema državi Crnoj Gori, već zbog izričite želje tvoraca tog jezika da naprave distinkciju sa Srpskim tj, Hrvatskim jezikom kroz ubacivanje određenih specifičnosti. Najbolji primer je slovo "Š" tj. "šj" (primer "šjutra") što je samo vokalni (izgovorni) lokalizam zajedničkog nam jezika ali nikako nešto što bi moglo da opravda stvaranje jednog novog, potpuno zasebnog jezika.
Jezik treba da nas zbliži a ne da nas razlikuje, posebno kada je praktično isti. Zaboravite nacionalizam, sukobe i razmislite o budućnosti na pragmatičan način. Siguran sam da me niko neće ubediti da su to zasebni jezici ali bih opet voleo da čujem argumente tj. mišljenja ZA i PROTIV. Isti jezik, DA ili NE? Ako je "NE" odgovor onda recite zašto, posebno kada je "unapređenje različitosti" u pitanju.
Srpsko-hrvatski je termin koji su prije nekoliko desteljeća izmislili velikosrpski nacionalisti, a sve kako bi negirali i umanjili važnost jezika kod hrvatskog naroda i kulture i promovirali tzv. jugoslavensko jedinstvo i slične gluposti. Prva gramatika hrvatskog jezika objavljena je 1604. godine., daleko prije ikakvog štampanog štiva na srpskom. Osim toga je prije Vuka objavljeno osim te još 5-6 gramatika hrvatskog jezika. I sam Vuk Drašković je samo uzeo hrvatsku gramatiku i jednostavno ju prepisao, i eto ti srpskog! Uopće nije bitno što su jezici danas tolko slični - oni su ipak dva različita jezika.

Ako te nitko ne može uvjeriti da su to dva različita jezika, čemu onda uopće ova tema? Očekuješ da će netko od nas reći "ma naravno da pričamo srpski, samo ga zovemo hrvatski". E pa nije. Mi pričamo HRVATSKI, daj si već jednom to utuvi u glavu. Zanimljivo kako Srbi na sve strane vole pričati kako su Hrvati opsjednuti njima, kako konstantno postaju velikonacionalističke izljeve mržnje prema Srbima i Srbiji, a onda dolaze na hrvatski forum i otvaraju ovakve debilne teme, samo raspirujući svađe. Ovakvih je tema već bilo na stotine, i nikad nitko nikoga nije uvjerio u ništa, pa tako neće ni sad. A za ovo boldano "Hrvati prednjače u negiranju sličnosti" - to su gluposti. Nemamo mi šta negirati. U Jugoslaviji je konstantno bio forsiran srpski, a sad napokon više to ne moramo trpiti, pa se stvari vraćaju na svoje. Hrvatski i srpski su sasvim dovoljno različiti, u Hrvatskoj se nikad nije govorilo fudbal, već nogomet, uvijek je bilo sveučilište, a nikad univerzitet, obrazovanje, a ne edukacija itd. Tim masovnim preuzimanjem riječi iz engleskog samo pokazujete da nemate nimalo mašte. U Hrvatskoj se za nove pojmove razvijaju nove riječi, pa neke se prihvate, a neke ne. Nije to nikakvo "forsiranje različitosti". To je NORMALNO, to rade i svi drugi narodi. Osim vas naravno. Takvim proglašavanjem hrvatskog jezika srpskim samo liječite svoje frustracije što nemate nikakve književne povijesti sve do 19. stoljeća, pa onda treba brže bolje sve jezike imalo slične srpskom proglasiti srpskim, kako bi si na umjetan način stvorili nekakvu književnu prošlost. Naravno usput i sve narode proglasiti Srbima. Mi nismo ni Hrvati jelda? Samo "katolički Srbi"? Dajte se izgubite sa tim velikosrpskim manijama stalno, odi si otvaraj ovakve teme na nekom od vaših velikosrpskih foruma, bar takvih imate i više nego dovoljno.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom