Pogledaj jedan post
Old 10.06.2012., 12:07   #1977
Bok svima!
Imam dva pitanja;
a)
Mojoj curi je prije 10ak godina umro otac, te je na ostavinskoj raspravi (otac je umro bez oporuke), kuća (dvokatnica) u kojoj su svi svi skupa živjeli (njena majka, brat i sestra), podjeljena među njima.
Na samoj ostavinskoj raspravi nije bilo problema, sve je bilo dogovorno, ali me iznenađuje jedna činjenica.
Naime, ja sam mislio da u slučaju bez oporuke bračnog druga, da pola ide supružniku, a druga polovica na jednake dijelove djeci, u ovom slučaju na tri dijela, tj na šestine. Pa bi po mojoj logic curinoj majci pripao jedan kat, a curi, njenoj sestri i bratu po trećina drugo stana.
Ali me cura uvjerava da prema tadašnjem zakonu (2003.) da je majci pripalo pola, plus četvrtina druge polovice (majka, dvi kćeri i brat-4 dijela). Malo mi je to čudno....
Kako ovdje nije bilo svađe nikakve, nadalje, cura me uvjerava da je tako i dogovor postignut, i da je tako napisano.
Neovisno tko je u pravu, cura ili ja, stanje je: majka cijeli donji stan plus četvrtina gornjeg stana. i to se neće pobijati, niti ima ikakve želje s ikoje strane za pobijanjem, relativno su odnosi u redu.

b) za ovo pitanje mislim da je situacija koju cu obrazloziti jednostavna, ali želim potvrdu.
Njen otac je imao dva brata, jedan je živ, nije bitan za priču. Drugi stric je umro, i u posjedu je između ostalog imao kucu jednake velicine, spojenu do kuce curinog pokojnog oca. Za života su se njen pokojni otac, pokojni stric što je izgradio kuću, i preostali stric podijelili. Tu je sve čisto.
Stric koji je umro imao je suprugu i sina jedinca.
Kako nismo sigurni da li je umro sa ili bez oporuke (strina je psihički bolesnik, a i sin je skupio gena, pa curina obitelj nije znala kako se dijelilo). Glasina je bila da je stric ostavio sve sinu, a ludoj supruzi ništa.
Mogu pretpostaviti da ako je:
1) umro bez oporuke, da je išlo, pola strini, a pola sinu (curinom rođaku), prema zakonu
2) Ako su glasine točne, da je sve išlo sinu
Strina je nad bolesnim sinom cijelog života manipulirala, pa ponavljam, ne zna što je istina.

Prije nekoliko dana je sin od strine (curin rođak) umro (ne znamo kako, ali možemo pretpostaviti). Kako se on nikad nije ženio, moja pretpostavka da je sve išlo njegovoj majci, tj strini od cure. Čisto sumnjam da je lik od 40ak godina radio oporuku.

Moje pitanje je: postoji li kakva šansa da curina obitelj u slučaju da joj je rođak umro bez oporuke, dobije nešto na ostavinskoj raspravi, da ne ide sve njegovoj majci (tj. strini od cure)?
Iskreno, curinu obitelj smeta što će strina (luđakinju po naravi, ali ne i po zakonu, malkice propuvala) postati vlasnica svega ovog, a nije zaslužila po kriterijima curine obitelji.
Ja pokušavam objasniti curi da je slovo zakona takvo, da njena obitelj neće ništa dobiti, da sve ide strini, i da se pomire s činjenicom da će u ovom malko većem selu (uz more je, pa se ipak zove "mjesto" ) po smrti strine doći neki novi ljudi koji nisu nikad imali veze s ovim mistom

Srećom, strina (i sin dok je bio živ) nisu živjeli tu, iznamljuju kuću zadnjih par godina, ona živi na relaciji vikendica na otoku (gdje je i umro sin) - kod svoje sestre u drugom gradu, pa su incidenti (koji su često uključivali razbijanje namještaja tokom svađe majke i pokojnoj sina, i intevencije policije) prestali po dolasku dvije obitelji podstanara (svaka na svom katu).

Znam da sam malkice bio opširan, ali volim biti detaljan...
Antonio Vivaldi is offline  
Odgovori s citatom