Pogledaj jedan post
Old 27.04.2013., 20:15   #1144
Kako smo ove godine ekspresno iz zime uskocili dirketno u ljeto, tako mi se ranije nego inace zamjerila jedna uobicajena radnja - zaljevanje. Upravo sto mi je ta radnja tako mrska gotovo svake godine kemijam s nekim manje ili vise uspjesnim sustavom navodnjavanja ali prije ili kasnije zavrsim na manualnoj igri s kanticom tako da kad vec moram zaljevati onda barem mogu smanjiti ucestalost i za to je idealno malciranje. Folije ne volim jer imam dojam da "guse" biljku, slama je vrlo prihvatljiva ali je problem nabaviti, suha trava isto tako nije los odabir ali em je nemam toliko na raspolaganje em je rizik s unosom korova/bolestina, razne varijacije ukrasnih kora nisu lose ali ih je davez na jesen uklanjati i na kraju se od duge liste ukazao savrsen odabir u obliku kartonskih kutija.

Karton je idealan jer je lako dostupan (uvijek u ducanu pokupim pokoju kutiju pa ga se nakupi), razne korisne bakterije/gljivice/gliste ga obozavaju, vec kod minimalne vlaznosti vjetar ga ne raznosi, odlicno drzi vlagu dok istovremeno nema tendenciju stvrdnjavanja u tvrdu koru poput novinskog papira te ce se razgraditi taman do zime. . Sve u svemu savrsen materijal za ovu namjenu, a jos je ljepsi kad prode kroz rezac papira (nije neophodno, sasvim se lako trga kad se malo namoci):



Cim deblji sloj tim bolje , samo ostaviti oko biljke par cm prostora:


Lagano zaliti:


Ne samo da je korisno nego cak i jako dobro izgleda:


I za kraj jos jedan primjer koliko doista vlage treba nasim biljkama - velika sadnica paradajza (daleko veci potrosac vode od papricica) u casi od 4dcl koja je cijeli tjedan provela na balkonu kojeg je cijele dane przilo sunce i zalivena prije sest dana:


Iako je gornjih prvih par cm potpuno suho, nesto nize prica je bitno drukcija i bez problema bi mogla jos koji dan bez zaljevanja,
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom