Tema: Polutema
Pogledaj jedan post
Old 14.01.2018., 11:39   #5
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post

Pozdrav, prvi post i tema u ovom dijelu foruma koji inace bas i ne pratim.

Zavrsila utakmica Hrvatska-Srbija pa sam primijetio nesto sto se dogadja cesto u zadnje vrijeme kod komentiranje sportskih dogadjaja.

To je ucestalo koristenje sljedecih rijeci: polusansa, polukontra i slicno. Ajd to jos i moze proci, ali onda koriste poludistanca, poluvisina, polulist, polustativa, polufaul...

E sad, ne kazem da sam ja najpismenija osoba, ali ovakve izjave mi na javnoj televiziji zvuce presmijesno. Postoje li takve rijeci, to jest, koriste li se u knjizevnom govoru ili komentatori izmisljaju toplu vodu?

Poluzahvala na pojasnjenju, hvala.
A sad malo ontopic.

Ima prefiksoida koji se mogu staviti gotovo pred svaku imenicu ili pridjev.

"Polu" označava ono što je otprilike upola manje ili upola vrijedno, a često je s ironičnim značenjem: polumajstor, polukuća, poluauto, poluigrač, poluljubav, poluseks, polučovjek.

Evo ti iz jednog rječnika: poluavangarda, poluanđeo, poluanonimac, poluarena, poluautonomija, polubajka, polubauk, polubrigada, polubrodolomac, polubunda, poluburžuj, polucivil, polucrnkinja, polučizmice, poludemokracija, polueksperiment, poluforma, polugolać, poluishod, polujunak, polulider, poluosuda, polupejzaž, polupsovka i još oko 350 riječi s polu-.

Takvi su i prefiksoidi nazovi-, eko- i dr.: nazovielita, nazovikuća, nazovimoral, nazoviobjašnjenje, nazovipromjena, nazovirješenje, nazovisastanak, nazoviuvjerenje, nazovivrijednost; ekobudućnost, ekofundamentalist, ekoglupost, ekoizjava, ekomjera, ekoškola, ekovino, ekozačin itd.
Shain is offline  
Odgovori s citatom