Pogledaj jedan post
Old 01.11.2011., 18:11   #17
Wink Razvodi i skrbništvo

Quote:
daru kaže: Pogledaj post
Ne ljuti se na nas - nisu to pretpostavke "kako bi mi htjeli da bude" nego - kako na to gleda naš zakon, sud itd...
Znam za rijetke slučajeve gdje je dijete dodijeljeno ocu - jedan od njih je kada je majka napustila obitelj (nisam upućena u detalje da li je povlačila pitanje skrbništva na samom sudu ili ne) pa je dijete ostalo s ocem, ili slučajevi kada majka "nije podobna" po nekim ključnim kriterijima (ovo sad govorim otprilike i nek me bilo tko potkovan pravnim znanjem ispravi!) npr. kad nije u mogućnosti uzdržavati sebe i dijete ili kad ima neki problem tipa alkohol, droga, neuračunljivost i slično...
Ja vjerujem da ti voliš svoje dijete kao i mnogi očevi koji ne žive sa svojom djecom. Pošto je netko spomenuo da zajedničko skrbništvo kod nas ne postoji (mada me to čudi - čini mi se da sam čula da - postoji) onda ti preostaje samo da se na što "normalniji" način razvedeš i već sada na sudu odredite što češće posjećivanje... I - sretno!!!
Imaj samo na umu da što se više zakrvite - oko bilo kojeg pitanja - toliko je više vaše dijete to koje će zbog toga ispaštati i nalaziti se "u sredini" (mada možda i niste ili nećete biti toga svjesni). Ovo ti govorim ne iz perspektive samohrane majke, nego iz perspektive djeteta rastavljenih roditelja. Oduvijek sam bila ponosna na njih što su u svemu tome ostali - ljudi. I nikada se nisu prepucavali preko mojih leđa. Onda i danas - sam im zahvalna zbog toga.
Dragi moji, ponekad se ljudi nađu u situaciji da je najbolje da i nema zajedničkog skrbništva. U svooj blizini sam bila svjedok slučaja gdje je žena odgajala djecu, skrbila o muževim roditeljima, sav honorar ,jer nije imala stalni posao davala u kuću. A muž je bio provoedadžija, alkoholičar, kockar i preljubnik i to stalni. Ko bi takvom čovjeku dao djecu na odgajanje?! Sad se razvode, jer je žena konačno pukla nakon godina i godina takvog psihičkog zlostavljanja, ima pravo na smostalno skrbništvo, on ima pravo posjeta, a ova starija djeca od 16-17 ne moraju ni tada bit6i s njim, ako ne žele. Ne može ih nitko prisiliti. Žalosno, ali kad ljudi hoće, a zapravo neće obitelj, poslije i snose posljedice. Onda je kasno glumiti ljubav i neku skrb. Druga je priča kad su ljudi "normalni", bilo bi najbolje da zajednički skrbe o svojoj djeci. Žene u našem tradicionalnom društvu ipak više budu s djecom i oko njih, pogotovo dok su mali. Ali ipak smatram da otac ima ista prava, pa prema tome bi barem tu trebali ostati civilizirani i skupa se brinuti o djeci.
Melemzadušu is offline  
Odgovori s citatom