Pogledaj jedan post
Old 25.12.2012., 23:21   #1912
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Prvo svima Sretan Božić!



Pozdrav Sunčeko, pa nekoliko puta smo već ovdje raspravljali na tu temu - kibidabi, što će biti ako......i.t.d. neću više. Ponoviti ću samo da očekujem da će bespravni graditelji ako do toga datuma ne podnesu zahtjev za legalizaiju, imati vrlo interesantan život.
Jedna formalno pravna činjenica o kojoj se malo govori - legalni graditelji su za dozvolu platili određene novce državi i lokalnoj zajednici, a što ilegalni nisu. A koriste prostor jednako i imaju od države jednaka prava, što nije legalno i legitimno. I to će vjerojatno biti osnova daljnjih odluka o tome kako se dalje nositi sa bespravnom gradnjom.
Tvoja priča je identična pričama mnogih, dobili su lokacijsku i kada je trebalo platiti znatno skuplji dio postupka, odustali su od građevinske za koju treba platiti i projekte i doprinose i gradili su ilegalno. Sada kada to treba platiti + kazna, sada je to skupo, a u konačnici sav trošak legalizacije ne iznosi niti 1% vrijednosti zgrade. Posebno ako je zgrada u građevinskom području.
Danas možeš legalizirati zgadu ili po zakonu o postupanju....... ili po zakonu o prostornom......., gdje u drugom slučaju moraš imati zgradu u skladu sa prostornim planom ili ju moraš prilagoditi prostonom planu. Nakon 30.06. opcija će biti ovo pod 2 - u skladu sa planom, pa ti vidi što ti se isplati. Naravno, ako u međuvremenu općina nije ukinula građevinsko područje za tvoju zemlju.
Btw. čuo sam da inspekcija kreće u veljači rušiti one koji su im u postupku, a nisu podnijeli zahtjev za legalizaciju do 31.12. Živi bili pa vidjeli.
A, da, NE podržavam tvoju inicijativu protiv legalizacije.
Honey, kao prvo ne potičem odustajanje od legalizacije iako: cijena komunalnog doprinosa od 30.00 kn po m3 je malo previsoka jer kad sam dovedeš struju, vodu i telefon onda se ja pitam što od općine ja dobivam za 20 000 € samo komunalnog doprinosa!!?? i kad se ni asfalt pristupne ceste nije obnovio u zadnjih 30 g a da o vanjskoj rasvjeti niti ne pričam.
Ima još argumenata za i protiv a forum je mjesto gdje se sve dvojbe i nedoumice i mišljenja mogu iznijeti.
Ja za sada nisam u mogućnosti platiti sve to. Što ne znači da neću u idućih 20 g to napraviti jer se objekt ne može darovati a o prodaji niti ne razmišljam. Čini mi se da su to jedine pravne posljedice nelegalizacije.
Ne može se izgrađeni dio naselja od građevnog dijela prenamijeniti u poljoprivredni.
I svi koji ste tu raspravljate o legalizaciji koječega a nitko da napiše ono zašto sam ja postavila pitanje: što će se desiti ako ne predam papire?
I ovi koji imaju rješenje za rušenje a nisu predali papire a kuća u kojoj žive im je jedini objekt kojeg imaju, da li će ih država potjerati na ulicu?
Tek će onda doći do revolucije...

p.s. onda kad smo mi radili lokacijsku 1993. trebalo je uplatiti još 200,00 kn za građevinsku. Tada nije bilo komunalnog doprinosa.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom