Tema: Mariologija
Pogledaj jedan post
Old 20.10.2011., 00:20   #77
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Kao prvo, to uopće nije točno. Teorija evolucije je znanstveno, a ne teološko pitanje i o njemu se Crkva nije nikada izjasnila do kraja (kao što se nije izjasnila niti po pitanju valjanosti Newtonovih zakona ili specijalne teorije relativnosti - što ne znači da ih negira).
Crkva se nije izjasnila o Teoriji evolucije, a sam si rekao da se svećenicima prijeti izopćenjem ako naučavaju kreacionizam ili sl. kontra darwinizmu.
Quote:
Naravno, Crkva nema ništa protiv evolucije kao takve. Postoji nekoliko scenarija u kojima se istočni grijeh može konzistentno uklopiti u evoluciju.

Nije tako. Treba samo uvesti pojam duše i sve je jasno. Bog stvara besmrtnu dušu. Prvi primat kojem je Bog udahnuo (stvorio) besmrtnu dušu je Adam.
Baš bi volio vidjeti neki službeni dokument o toj problematici.
Što se tiče duše, ona se stvara životom. Barem ono što mi smtramo dušom od čovjeka. Doduše mi nezmamo točno što je svijest. Ali se teologija ne bavi sviješću nego dušama. Svijest je prepustila new-agerima , što se tiče duhovnosti.
Quote:
Da, rekao je da se možda neće moći razumski izaći. A to znači da možda i hoće. Prema tome, to nije kontradikcija. Jer kod kontradikcije nije moguće izići, tu nema prostora za nikakav možda.


Ali ja ne negiram postojanje problema, koliko ti to puta moram reći. Da, problem postoji. Međutim, to ne znači da je nauk nerazuman, samo zato što neke stvari mi (za sada, a možda i nikada) ne možemo objasniti.

Sad ćeš ti popiz... ali ja svejedno moram reći: fizika također ima problema i kontraverzi, ali ne smatramo je radi toga nerazumnom.


Ti si mi ukazala na neke moje zablude po tom pitanju, to je točno. Još jednom, hvala ti na tome!
Teologija ima probleme koji su bitno drukčiji od znanstvenih. Znanost gradi spoznajnu kuću od temelja na gore. A teologija svoje gradi od krova prema podrumu.
krena is offline  
Odgovori s citatom