Pogledaj jedan post
Old 16.06.2017., 08:39   #92
Planinarenje s djecom

Evo jos jedna lijepa i kids-friendly tura. Nije vama iz Zg bas na ruku, al ono... nek se nadje napisano ako ce netko guglati.

"Grobnicke alpe" je jedan jaaako lijepi i prekrasni dio iznad rijeke, a izmedju Grobnika, Platka i Klane. Ono sto je zanimljivo je da je ovdje jedan od rijetkih planinarskih domova (do kojeg se moze doplaninariti, a ne dovesti autom) koji je funkcionalan, otvoren, obnovljen, uvijek ima ljudi. A imaju i ljuljacku, tobogan, ove godine su na plato stavili i grpu igracaka za klince... ma milina. "Problem" lezi u tome da standardne rute koje krecu iz Podkilavca nisu bas za djecu jer su sve od 2-3 sata hoda u jednom smjeru i s podosta visinske razlike.

Zato smo mi jucer otisli istraziti dio koji je skroz sa druge strane. Od Klane smo prosli pored pilane i krenuli se penjat prema Gumancu. To je isto prica za sebe i prekrasan dio gdje se mogu raditi setnje, biciklisticki izleti, rositljanja itd. Cesta je dio asfalt, dio makadam, ali se moze proci autom. Nakon sto smo prosli Gumance treba krenuti prema Trsteniku (kraaaaasno, isto za izvalit se na livadu i gustat u sumi) i doci do Suhog gdje su sumarske kuce. Tamo je rampa, ali otkljucana tako da se moze i dalje, no makadam vise nije bas najbolji i s nekim dugackih i niskim autom se ne moze bas proci. Mi smo isli sa malim P107 i prosli smo ok, ali ne do kraja. Cilj je bio parkirati se na dijelu koji se zove Previjak i od kud krecu staze. Od pilane u Klani do Previjka je cca 20 km

Od Previjka prema domu na Hahlicu se moze napraviti kruzna tura, staza je lagana, nema previse visinke razlike, a priroda je fantasticna. Mi smo u jednom smjeru isli putem uz Vidalj, a za nazad kroz dio koji se zove Pakleno i to je zbilja woooow. Slicno dosta Velebitu ili recimo Samarskim. Markacije su dobre, ima ih dosta i bitno je na svakom krizanju dobro proucit smjerove jer je taj dio zapravo krcat stazama i ima hrpa mogucih kombinacija (http://i727.photobucket.com/albums/w...g?t=1297499561). Nama je u svakom smjeru trebalo oko sat i pol (ali to je tempo sestogodisnjaka, odraslima bi mozda trebalo i manje, makar je ovaj moj poprilicno brz i ne radimo uopce pauze)

Odrasli bi ovu turu vjerojatno upotpunili penjanjem na kontrolne tocke koje su usput, ali to vec nije dio koji je za djecu, barem ne ovu malu.

Lei is online now  
Odgovori s citatom