Tema: Japan
Pogledaj jedan post
Old 26.02.2007., 21:20   #14
Evo par cinjenica i cijena:

Podzemna u Tokiju obicno kosta u jednom smjeru cca 7 - 15 kn, ovisno o relaciji.

McDonaldsu i ostalim fast food restoranima tipa KFC i MOS burger cijena krece otprilike kao i kod nas. Tu nema puno filozofije, dakle znas kaj te ceka.

Sushi je od obicne svakodnevne hrane u Japanu postao pravi luksuz i uzasno je skup u pravim sushi restoranima. Tu se uvjek isplati otic skupa sa nekim, naruciti veliki pladanj i podjelit trosak.
Ipak, postoje jeftini sushi restorani nize kvalitete u kojima se sushi vrti na nekakvoj izlozbenoj traci (kaiten zushi) di samo uzmes tanjur i tam obicno kosta 5 kn po komadu, ali naravno ima i skupljih. Nije da je nekvalitetan, ali nije ni vrhunski kao onaj di platis 1000 kn po rucku Uglavnom, to je masovno popularno jer je jeftino a fino.

Kava i sok su isto kao kod nas... Ima jaaaako puno automata za sokove i kavu pa i nije bas strasno.

Japanski fast food lanci tipa Yoshinoya, Matsuya, Gyuudonya su relativno jeftini i covjek moze rucati normalno za 20 kn

Velike robne kuce zvane Depaato (od Department store) obicno na svojoj najnizoj razini ili najvisoj imaju restorane koji isto tako nisu preskupi. Racunaj 50 kn.

Bento ili vec pripremljeni svjezi ruckovi koje mozes kupiti u ducanima su oko 25-50 kn.

Kino je masovno skupo, dakle to se ne isplati... oko 100 kn po osobi.
Karaoke nije skup a i dobite besplatna pica u vecini njih.
Love hoteli su oko 150 kn / 3h.
Taksi je uzasno skup i NEMOJ ni za zivu glavu ici u njih jer neces imati cime platiti, vjeruj mi. Znam za ljude koje je taksi od Narita aerodroma do centralnog Tokija kostao preko 2000 kuna a mogli su ici vlakom za 150kn. Ni za zivu glavu ulaziti u njih.

Eto, to je otprilike to sto se tice cjena, nadam se da sam pomogao. Kao sto vidite, Japan nije nista skuplji od onog na sto smo mi navikli doma, dok god je covjek u nekim razumnim mjerama. Naravno da neces otic jest u restoran u Hyatt ili Hilton hotel. Dakle sve u svemu, hrana je sto se tice cjena kao u Zagrebu.

U Japanu vrijedi jedno zlatno pravilo: izvan svih normalnih restorana vani su izlozene cijene i modeli hrane zato da covjek zna kaj ima unutra. Oni koji nemaju izlozene cijene - ne ulaziti u njih. To sluzi samo da se odere covjeka da si nemre vise popravit budjet za sljedecih 2 dana. Isto tako, ne ulaziti u nekakve trecerazredne rupcage jer takve obicno najvise naplate, kao sto su covjeku gore koji je platio $90 za tri pisljiva rucka... PREVISE.

Evo par savjeta sto se tice ponasanja i kulture:

Ne jesti na ulici u hodu, na biciklu ili vlaku. To se smatra krajnje nekulturnim i izaziva zgrazanje. Obicno kad ljudi jedu vani, sjednu na klupicu i tamo pojedu. Dakle mozes jesti svugdje, ali prvo sjedni.. i NE u vlaku.
Ne razgovarati glasno na mobitel u vlaku. Isto se smatra nekulturnim.

Izbjegavati podzemnu od 7-9 ujutro i 3-5 popodne. Guzve su jednostavno nepodnosljive. Radije idi pjesice, nije centralni Tokio tak velik da se ne bi moglo hodati izmedju 2-3 stanice.

I naravno, uvijek se isplati nauciti neke rijeci, ponijeti rijecnik sa sobom, i nauciti pisma hiragana i katakana... korisno je. Svako pismo je cca 40 znakova, nauce se u par dana.

Eto... to je to od mene

Zadnje uređivanje x-type : 20.12.2007. at 18:04.
tommy456 is offline  
Odgovori s citatom