Pogledaj jedan post
Old 28.08.2017., 01:42   #21
Quote:
Cojek kaže: Pogledaj post
Slazem se u smislu naredbe: "Pisi kao sto govoris!" Nije u redu narediti da se pise kao sto se govori. Treba postojati leksicki standard, pa pisati po standardu.
Medjutim, pismo "dozvoljava" da se pise kao sto se govori. Pismo je fonetsko, perfektno prilagodjeno govoru. Mozes pisati kao sto govoris, to je ljepota i poenta. Pa onda mozemo reci pisi kao sto govoris, koristi tu moc pisma! Kao sto koristis snagu automobila kad treba stisnuti gas, po svom nahodjenju. Mozes, iako nije u redu narediti da se jurca, nego po propisima, ali imas tu moc. To je moc fonetskog pisma.

U svim jezicima ima rijeci koje imaju duplo znacenje, i interpretiraju se ovisno kontekstu--ne mozes ih izvuci iz konteksta. To nije iznimka ni kod naseg pisma. Medjutim te rijeci su kod nas napisane kako se izgovaraju.

Ali zelim reci da kod nas, u ulicnom ili brzom govoru, ili pak u dijalektima, ima nekih polufonema samoglasnika za koje nemamo pismeno objasnjenje.
To je falinka za pismo koje pretendira da je fonetsko, iako mozda nema velike potrebe za tim. (Trajanje samoglasnika nemamo u pismenom obliku, naravno: pas i paas.)
Ja pričam nešto sasvim drugo.
Svaki jezik ima neformalni govor, svoje žabe i žapce. Kad te prijatelj Amerikanac pita, da li si već jeo, on će reći, jeweet already? Nikome naravno ne pada na pamet da to "piše kako govori". Kad se radi o vokalima, onda Englezi, Nijemci i Talijani paze kako ih pišu jer izgovor svakog vokala znači posve drugu riječ. Ono što bi mi po našem fonološkom pravopisu napisali "ful", Englez će napisati ili "fool" ili "full". Kao što i sam vidiš, radi se o istom samoglasniku "U", samo što se jedan izgovara kao kratkio a drugi kao dugo U. Značenje je naravno potpuno različito. Kad bi Englezi vjerovali u češke kukice i kvačice kao mi, sigurno da bi ih stavljali na ono "ful" da bi definirali tu riječ.
Svih 5 samoglasnika u hrvatskom jeziku imaju dugi i kratki oblik. Postoji ih navodno još i više koje mogu samo neki s profinjenim sluhom da čuju ali to već prelazi u totalno picidlačenje. Obični smrtnici čuju i u govoru praktički rabe 10.
Kad pišemo mi potpuno ignoriramo različitost među tim samoglasnicima i ponosno se šepurimo s floskulom što nam je stari prevarant Vuk podvalio, t.j. mi mislimo da pišemo kako govorimo.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom