Pogledaj jedan post
Old 28.01.2007., 23:49   #11
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Izvor koji mi je na raspolaganju koristi doslovce pojam 'katolici - Hrvati'.

Ne znam zašto se koristi baš taj pojam - možda zato da bi bila otklonjena dvojba koju ti iznosiš (iako je meni prilično strana ideja da bi se 1910. pravoslavci tako masovno izjašnjavali Hrvatima, pa makar i u Boki) a možda je nešto drugo bilo u pitanju.
Možda se katolici nisu izjašnjavali Hrvatima, pa je moj izvor 'preveo' 'katolici' kao 'Hrvati' na osnovu konfesionalne pripadnosti.
Ne mislim da su se pravoslavci baš izjašnjavali Hrvatima, ali Dalmatincima i Bokeljima vrlo vjerojatno, a Crnogorcima ili Srbima samo neznatno.

Međutim ako je to bio broj katolika tada (oni bi danas svi bili Hrvati neovisno o tadašnjem izjašnjavanju) onda je pad stvarno drastičan.

Postoji još jedno objašnjenje:
Katolici su bili većina u gradovima koje si naveo i dosta ih se do danas iselilo, no ukupan broj stanovnika u tom kraju se višestruko povećao u odnosu na 1910. godinu, a to povećanje je bilo uzrokovano ekonomskim prilikama od šezdesetih godina na ovamo kada je taj kraj uz Podgoricu bio najatraktivniji za ljude iz unutrašnjosti Crne Gore po pitanju radnih mjesta. Danas sigurno u tim gradovima ti ljudi i njihovi potomci čine većinu, a ne oni autohtoni, a ti doseljeni nikako ne mogu biti ni katolici, ni Hrvati (isto je i drugdje: u Splitu su danas ogromna većina Vlaji, Bosanci i Hercegovci u odnosu na autohtone čakavce primorce - koji su se do danas stopili s doseljenicima - samo što se uglavnom svi etnički isto izjašnjavaju pa se takva pitanja ne povlače).
S druge strane Crna Gora u cjelini je bila potpuno nezanimljiva ljudima iz Hrvatske ili čak i BiH koji su selili iz sela u gradove, pa se broj Hrvata s te strane isto tako nikako nije mogao povećati.

Iako bi desničari voljeli sve objasniti nekakvim žrtvama političkih progona kad se radi o bilo kakvoj manjini i njenom (logičnom) padu u udjelu u stanovništvu nekog kraja osnovni razlog su demografska kretanja uzrokovana ekonomskim prilikama, a politika samo u ekstremnim situacijama kao zadnji rat i sl.

Zadnje uređivanje turbododo : 29.01.2007. at 02:17.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom