Pogledaj jedan post
Old 24.03.2014., 19:25   #23
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
ma pusti multiverse ... to se par 'genijalaca' zaletilo sa zakljuckom...
Pustimo strune, zar omega < 1 ili = 1 ne znači beskonačnu prostornu protežnost svemira? Ili to tako samo izgleda?

Ako je tako, zar prostorno beskonačan svemir uz konačni broj permutacija elementarnih čestica ne znači multiverse tipa I kako bi rekao Tegmark, odnosno quilted multiverse kako kaže Greene?

Nadalje, kad je inflacija već dokazana, zar postoji fizikalni i/ili matematički ili bilo kakav razlog da se BB dogodi samo jednom, ili je vječna inflacija uvjerljivije objašnjenje?

Samo s ovo dvoje, bez teorije struna, imaš 2 vrste multiversa. Istina, ne kao fizikalnu činjenicu, nego to dobiješ ako slijediš logiku dosadašnjih zaključaka i mjerenja.

Kad smo već kod toga, sjetio sam se jednog primjera gdje B. Greene navodi kako pocket universe izgleda prostorno beskonačan iznutra, a prostorno konačan izvana i da to proizlazi iz perspektive promatrača koji različito mjere vrijeme i 'štimaju' satove prema vrijednosti inflatona?

To bi značilo dvije vrste multiversa jedna u drugoj ?


Quote:
problem je sto string theory funkcionira za neke ljudi vise kao religija nego kao znanost.
istina je objavljena, sad je samo treba dokazat, kuzis?
Da, ima tu istine.

Quote:
al ako te nakon 40god dokaz dovodi do toga da imas shitload rjesenja iz kojih ne znas kako odlucit koje je pravo onda "logicno" objasnjenje nije da je teorija zakurac nego da je teorija u pravu i svako rjesenje se manifestira, samo u drugom "svemiru".
Da, to bi bilo ok da samo teorija struna 'ukazuje' na multiverse. Osobno, meni je string landscape najbezvezija od svih multiverse hipoteza.

Taj broj 10^500 je izvučen iz rukava. Donedavno je bio 10 000. Izgleda da taj mehanizam za računanje potencijalnih Calabi Yau oblika nije baš stabilan.

To su perturbacije perturbacija.

Po meni, problem teorije struna je u matematici. Nitko nije dovoljno pametan da je riješi i da se vidi ima li tu išta osim blijedih sjena TOE. Ne bih rekao da je problem u multiversima i pizdarijama, nego npr. u nemoći da se ponude bilo kakve predikcije vezane za čestice ili kozmološka promatranja ili astrofizikalna ili bilo što...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom