Pogledaj jedan post
Old 06.05.2014., 12:12   #75
Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
Ruđer Bošković smatrao je da na velikim udaljenostima dolazi do odstupanja od Newtonove teorije gravitacije.
Boškovićevu je tvrdnju dokazala Vera Rubin.
vec sam rekao da nemam pojma o tom dijelu povijesti, ali unatoc tome mi se cini da brkas neke pojmove. s obzirom na vrijeme kad je boskovic zivio jedini razlog za ne vjerovati newtonu bilo je ili to da ga nisi razumio ili to da si se na nekoj filozofskoj bazi protivio... tada nisu postojala mjerenja u kontradikciji sa newtonom...

potreba za tamnom materijom, energijom i ostalim stvarima, problem koji neki pokusavaju rjesiti modifikacijom zakona gravitacije, dolazi tek u 20. stoljecu... sjeti se da do Hubblea, tamo negdje u kasnim '20im ili ranim '30im godinama ljudi nisu ni znali da su neke od "zvijezda" na nebu zapravo galaksije... skale na kojima su modifikacije gravitacije potrebne su tehnoloski oko 200 godina ispred vremena boskovica. poanta - ok, boskovic i neki ljudi danas tvrde kvalitativno istu stvar, zalazu se za modifikaciju gravitacije, ali razlozi za to su potpuno razliciti. osim toga, boskovic je ostao na kvalitativnome dok se danas pokusava objasniti specificne (numericke) rezultate.

cak i da mi pokusas prodat pricu da je on bio toliko ispred vremena da je sve to predvidio - i don't buy it, ta ideja je tada bila kriva, uz sve tada dostupne informacije. dakle predlagao je nesto sto ne bi funkcioniralo u njegovom vremenu...
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom