Pogledaj jedan post
Old 21.08.2017., 14:03   #32
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Idealna meta su im empatični, pomalo naivni ljudi, a ni visoki IQ te ne štiti od toga da dobar dio života proživiš kao Dudek.
To što si Dudekov život navela kao primjer nečega nepoželjnog podsjetilo me je na jedan moj stari post upućen Sigmundu u vezi slobodne volje, gdje sam rekao da Dudek nije bio racionalan i citirao ove njegove riječi: "Meni je mileše pod svojom hruškom gleden biti neg se bogatstvo sveta imeti." Nešto slično je tada napisao i kolega Zoroasterix. Još se sjećam Sigmundovog odgovora koji me je tada natjerao na razmišljanje.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Zašto vas dvojica mislite da Dudek nije odlučio racionalno, u skladu sa svojim mogućnostima? Meni se čini da on pod svojom hruškom uživa priličnu slobodu. Znate za onu "Freedom is just another word for nothing have to lose."? Ili za onu, da nije bogat onaj tko puno ima nego onaj kome malo treba. To kaže i Buddha, kad govori o tome da su želje i "prijanjanje" uzrok svekolike patnje. Dudek sjedi pod svojom hruškom kao Buddha pod onim smokvinim drvetom pod kojim je doživio prosvjetljenje. I biti racionalan ne znači biti sebičan, proračunat i podmukao, nego znači odlučivati u skladu s univerzalnim vrijednostima. Odluka koja ima univerzalnu vrijednost nije sebična. Cinober definitivno ne odlučuje u skladu s univerzalnim vrijednostima, pa se zbog toga često zajebe. Naprotiv, Dudek se obično ponaša u skladu s tim vrijednostima i zato nam je simpatičan.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom