Pogledaj jedan post
Old 13.10.2017., 08:28   #168
Quote:
3zuteminute kaže: Pogledaj post
informatičari imaju razvijenu logiku dovoljno da iz mog posta ne izvuku zaključak kako mislim da se ZFS plača, već da se radi o troškovima vremena, ljudksih resursa, struje... informatičari nisu štreberi, apstraktno razmišljaju i odmah znaju o čemu se radi
Postoji debelo dobar razlog zakaj je OpenZFS default datotečni sustav te volume manager v FreeBSD-u, a taj je upravo ovaj (i ne sam taj!) o kojemu pišeš: ZFS svojim mogućnostima samoizlječenja tihe korupcije podataka te jednostavnim i učinkovitim načinom administracije sustava za pohranu štedi i peneze i vrijeme kao još niti jedan sustav za pohranu do sada. Gdi drugdi mogu na primjer izvesti ovo,
Kod:
# zfs snapshot rpool/var@before-upgrade
# zfs send rpool/var@before-upgrade | ssh remotehost 'zfs receive backuppool'
Ugrađena podrška za SMB/CIFS, NFS, realtime kompresiju te baze podataka sam su neke od mogućnosti ZFS-a. Povećanje kapaciteta je dječja igra: nakon kaj se zadnji disk zamjeni i autoexpand=on, zpool automatski posjeduje novi, povećani kapacitet. Ako takve stvari ne štede peneze i vrijeme, ne znam kaj štedi.

Ali jedno znam: sa SAN-om, HW RAID-om i klasičnim datotečnim sustavima sem provel puno noći v hladnim, bučnim sobama za servere mesto da sem doma čorl i nalovljaval Z-ove oko drveća v šumici v snovima. Z ZFS-om mi se to v ovih 11+ let ni niti jenput dogodilo. Svo servisiranje diskova je z ZFS-om napravljeno dok je server i dalje uredno opslužival podatke. Kad je 2011 (bar mislim da je bila 2011., ne sečam se točno više) Sunce popizdilo i bile su jake solarne oluje i pojačana radijacija, ZFS je skužl taj jedan jedini bit flip v celom poolu, automatski ga popravl z kopijom bloka od jednog drugog diska v poolu tokom scruba i nastavili sme dalje kak da se nič ni zgodilo.

A kak ti veliš, informatičara ima i ima... ja sem za licenciranje informatičara odnosno državne ispite kak je to za doktore i advokate, da nam se ne bi stalne pripetilo da imame "stručnjake" koji pojma nemaju.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom