Pogledaj jedan post
Old 26.02.2011., 21:09   #12
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
dada, stroj je bio iz doba marije terezije, prerada se radila u dvoristu, skoro nas je pobila struja, ma ti je bila ziva jeza od prerade, ali sok-fantazija

prvo smo prebirali trulu jabuku od zdrave, zatim se jabuka namakala 24 sata u vodi da se skine prljavstina. tada je na scenu stupila obicna elektricna muljaca za grozdje koja je mljela jabuku. nakon toga se smuljana jabuka trpala u jutene vrece i isla pod utege. nakon presanja je sok isao u inox bacvu iz koje se opet nekim crijevom istakao u pasterizator- postupak katastrofa. pasterizirali smo na 86 stupnjeva, dodavala sam limunsku kiselinu da ubijem slatkocu i da se dodatno razbistri sok. kiselina ja isla onak-od oka. ( po okusu-preslatko je, sibaj jos limuntusa. sad stani, fino je. mos mislit degustacije ) vruci sok se sipao u flase, stavljali smo cepove, flasu izokrenuli da cep dobro legne da se sok ne kvari i flasa je odmah isla na hladjenje u hladnu vodu. gomila flasa mi se uslijed " strucnog rukovanja i napredne tehnologije prerade" razbila, al dobro. sok je bio jako dobar. i garantirano prirodan.

poslije sam taj postupak pokusala primijeniti u obicnom kotlu za pecenje pekmeza-istiskas sok, procjedis ga, bubnes u kotao , pazis na temperaturu, ali negdje sam skiksala, ili je bilo prevruce ili nesto osmo. uglavnom, nemojte se igrati, steta soka i truda.

dada, imas gratis sok na jesen koliko god ti treba.

danas sanjam o mini-liniji za preradu. i punionici flasa. ( vreli sok po prstima bas nije nesto sto bih pozeljela ). ali, to je bilo tako.
Ne sumnjam da su tvoji ptoizvodi loši ili nisu pravi domaći bez kemije ali fali ti pravo postrojenje za rad ali onda prelaziš u industriju i to što ada radiš neće bit prorodne nego ćeš se prebacit (morrat ćeš) u industruji a to je nešto sasvim drugo.Šteta što naša država nije skužila da takve šrpizvode možemo prodavat po debelim cijenama jer se u svijetu traže te prganizirala ljude da tako radeskupila ih i to prodavači vani.Sve normalne države to rade osim naše.Naši znaju a i to je uvjetno pisat zakone i pravinike.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom