Tema: Franz Kafka
Pogledaj jedan post
Old 28.02.2004., 21:19   #5
Da, ovo ipak nije topic za pljuvanje ni po Coehlu niti po Marquezu, njih dvojica su dobili svoje teme u kojima su loše prošli, Coehlo je ispljuvan sa 80 postotaka, a Marquez sa oko 50 %...

Bio bi red da se nešto kaže o Kafki prije svega, da ne začatavamo topic, ali da prvi probam položiti ispit kod Kishe, zakaj ne volim Marqueza...
Inače žene volim, malodobnice osobito, i njih volim podučavati svemu i svačemu , , ali sam imao vizijhu svoje punice na metli, pa otud...

Jedan istaknuti književnik i kritičar sa CBS prostroa je u predgovoru za djela Marqueza napisal ... "Morti i nezaslužena slava..."
Neću reći da sam pod tim utjecajem, ali doista sam sa velikom željom uzeo nekoliko romana toga pisca.
Fasciniral me je kak je opisao kak je pisao JESEN PATRIJARKA.

Ali poslije desetak stranica ni ta knjiga ni STO GODINA SAMOĆE me nisu natjerali da ih dovršim.

DOSADNO!
Da se vratimo ipak Kafki...

Nijedan mu roman nije objavljen za života.
Bio je emotivno ovisan o roditeljima, izbjegavao je seks, koji je po njemu "kazna za bivanje skupa", a više su ga privlačile prostituke.
Seks je kod njega uvijek povezan s krivicom.
U javnosti je ipak bio prilično "normalan"...

Djelo je ono kaj fascinira i dalje.

Evo kak suvremeni psiholozi njegovom fabulom tumače problem odgovornosti.
Suvremeni korporacijski svijet businessa posjeduje svoje "Gatekeeper-e", one koji biraju samo učene ljude sa prestižnih sveučilišta.
Ipak, imademo i hrpu iznimaka, od britanskog premijera Majora do američanskog mdržavnog sekretara Powella...
A to je upraff "poruka" tog Kafkinog fragmenta u TVRĐAVIg
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom