Pogledaj jedan post
Old 17.12.2004., 22:42   #5
Da, skakanja iz hiper u hipotireozu pod utjecajem lijekova su stvarno nezgodna. Ja sam recimo prije početka terapije izgubio 12 kila na težini. Počeo sam uzimati 3x2 tbl i za mjesec dana sam dobio 15 kg. Gotovo vidiš preko noći kako gubiš ili dobivaš na težini.
Doza 3x2 tbl. je zbilja "konjska" doza i mislim da se s njom nećeš usrećiti nego ćeš samo otići u hipotireozu.

Ja sam recimo nakon par mjeseci skužio da stanje hormona prilično precizno mogu ocjeniti svakodnevnim vaganjem i to ti toplo preporučujem.
Kada počinjem gubiti na težini doza tableta je u pravilu slaba i obrnuto kad se debljam dozu sam smanjivao jer je očito prevelika. Malo je to bilo neodgovorno ali čuj, kontrola je bila svakih 4 - 6 tjedana. Liječnik napiše "doza takva i kontrola za 6 tjedana". I sad ja vidim po kilaži da neće štimat jer gubim na težini, postajem tahikardan pa umjesto preporučenih 2x1 gutnem još jednu i dođem do 3x1. I iako ti nikako ne mogu reći da to radiš, iduće kontrole su pokazale da sam više-manje eutiroidan.
Ono za što mi je trebalo vremena je TSH koji je uglavnom bio na niskoj razini.
Nekakve mini doze od pola tablete - tabletu dnevno sam uzimao godinu dana. Znači kad sve zbrojim od početka liječenja do prestanka uzimanja athyrazola prošlo je...hm, hm...oko 3 godine.

Beta blokatori jednom mjesečno nemaju nikakav učinak stoga bolje ih ni nemoj nikako uzimati.
Sedative uzimaš ako si ekscitirana, nervozna, imaš drhtavicu, nesanicu i to. Ako to nemaš nemoj ih ni uzimati.

Ovo što ti "vinogradar" reče je istina, lakše je kontrolirati hipotireozu supstitucijskim uzimanje samog hormona ( Euthyrox ) nego hipertirozu.
I ja se nisam dao nagovoriti na operaciju, a koliko ovako vidim po napisanom ti sigurno još nemaš razloga srljati "pod nož".
Al čuj, sve je individualno pa se ti ipak više drži liječnika nego ovakvih ad hoc savjeta na forumu.

__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline